NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Innowacyjny projekt tworzy nową „Wielką Piątkę”, aby zwiększyć świadomość zagrożonych zwierząt na całym świecie

„Wielka 5” to stary termin łowiecki, odnoszący się do pięciu najbardziej cenionych – i niebezpiecznych – zwierząt w Afryce, zastrzelonych i zabitych przez myśliwych z epoki kolonialnej.

Słoń, nosorożec, lampart, bawół Cape i lew. Niestety, nawet dzisiaj te wspaniałe zwierzęta – z których wiele ginie lub jest zagrożonych – są nadal uważane przez niektórych za trofea myśliwskie.

Projekt New Big 5 oferuje alternatywny pomysł: uczcić niezwykłe zwierzęta, z którymi dzielimy planetę, fotografując je.

Ta międzynarodowa inicjatywa, która rozpoczęła się w kwietniu r. 2020, ma na celu stworzenie nowej „Wielkiej 5” fotografii dzikiej przyrody – zamiast polowania, chodzi o fotografowanie aparatem, a nie pistoletem.

Zróżnicowana grupa ponad 250 międzynarodowych fotografów, ekologów i globalnych organizacji charytatywnych zajmujących się dziką fauną i florą zebrała się, aby wesprzeć projekt, do którego ludzie z całego świata zostali zaproszeni do głosowania na pięć ulubionych zwierząt do sfotografowania lub zobaczenia na zdjęciach.

„Celem projektu jest wykorzystanie idei New Big 5 do skłonienia ludzi do myślenia i mówienia o dzikiej przyrodzie i zagrożeniach, z którymi się borykają” – powiedział fotograf i założyciel projektu New Big 5, Graeme Green.

„Przyroda świata przeżywa kryzys. Chciałem wykorzystać ten projekt i stronę internetową, którą stworzyliśmy, aby podnieść świadomość w kwestiach takich jak utrata siedlisk, nielegalny handel dziką fauną i florą oraz zmiany klimatyczne”.

Pięć zwierząt wybranych w głosowaniu publicznym to słonie, lwy, goryle, niedźwiedzie polarne i tygrysy. Pięć kultowych gatunków – ale każdy, pomimo ogromnej popularności, stoi przed poważnymi wyzwaniami.

Słonie są największymi ssakami lądowymi na świecie i cieszą się niesłabnącą popularnością wśród fotografów i miłośników dzikiej przyrody.


© Priyanshi Bachhawat Nahata

„Jestem zachwycona, że słonie są jedną z Nowej Wielkiej Piątki Fotografii Dzikiej Przyrody” – powiedziała dr Paula Kahumbu, dyrektor generalna i założycielka Wildlife Direct.

„Słonie należą do najważniejszych gatunków w Afryce i Azji, jeśli chodzi o utrzymanie niesamowitych siedlisk i środowisk. I jakimi wspaniałymi ambasadorami są dla dzikiej przyrody na całym świecie. Ale słonie są w niebezpieczeństwie. Na słonie poluje się dla kości i na mięso, ich siedliska znikają i giną w wyniku konfliktu między ludźmi a przyrodą. Aby ratować słonie, wszyscy musimy podjąć kroki, aby je chronić”.

Lwy również są w poważnych tarapatach – w Afryce pozostało ich tylko około 20 000.


© Carole Deschuymere

Dr Shivani Bhalla, założyciel i dyrektor wykonawczy Ewaso Lions, powiedział: „Lwy są ikonami tego, co to znaczy być dzikim. Stracenie lwów na całym kontynencie byłoby tragedią. Mam jednak nadzieję, że łącząc siły, będziemy w stanie stawić czoła tym zagrożeniom i zapewnić lwom swobodę wędrówek po spektakularnych krajobrazach Afryki. Nie możemy pozwolić im zniknąć”.

Podczas gdy słonie i lwy należały do oryginalnej „Wielkiej Piątki”, goryle, tygrysy i niedźwiedzie polarne nie były. Ale te niezwykłe zwierzęta w równym stopniu zasługują na swoje miejsce na nowej liście.

Goryle dzielą ponad 98% swojego DNA z ludźmi i są inteligentnymi, opiekuńczymi zwierzętami. Jednak ich liczba gwałtownie spadła w ciągu ostatnich 25 lat – głównie w wyniku kłusownictwa.


© Vladimir Cech Jr

„Bardzo się cieszę, że goryle są częścią New Big 5” – powiedziała dr Tara Stoinski, dyrektor generalny Dian Fossey Gorilla Fund.

„Niestety oba gatunki goryli – goryl wschodni i goryl zachodni – są krytycznie zagrożone, co jest ostatnim krokiem przed wyginięciem na wolności. Na szczęście liczebność goryli górskich rośnie, co pokazuje, że ochrona może się udać, gdy pracujemy razem.

„Goryle są ogrodnikami ogromnych lasów deszczowych Afryki, które są niezbędne dla tysięcy innych gatunków tam żyjących, od szympansów po słonie leśne. Potrzebujemy również tych lasów, aby pozostały zdrowe i zróżnicowane biologicznie, ponieważ od nich zależy nasze własne przetrwanie”.

W przeciwieństwie do starej „Wielkiej Piątki”, która ograniczała się do Afryki, Nowa Wielka Piątka obejmuje gatunki z innych miejsc, w tym niedźwiedzie polarne – największy na świecie drapieżnik.


© Dave Sandford

„Niedźwiedzie polarne są niezwykle inteligentne, a ich fotografowanie i oglądanie jest nieskończenie fascynujące” – podkreśla Krista Wright, dyrektor wykonawczy Polar Bears International.

„Są także potężnym symbolem utraty lodu morskiego w wyniku globalnego ocieplenia klimatu i przejmującym posłańcem pilnej potrzeby działania. Aby chronić niedźwiedzie polarne, musimy chronić lód morski, od którego zależą. Podejmując działania w zakresie zmian klimatycznych, nie tylko zapewnimy przyszłość niedźwiedziowi polarnemu, ale także pomożemy ludziom. Przyszłość, która wspiera niedźwiedzie polarne, będzie lepsza dla nas wszystkich”.

Dopełnieniem New Big 5 są tygrysy, narodowe zwierzę Indii – a także gatunek występujący również w Indonezji, Rosji i innych miejscach. Szacuje się, że na całym świecie na wolności pozostało mniej niż 3900 tygrysów.


© Suzi Eszterhas

„Tygrysy to tak fascynujące, niesamowite zwierzęta” – powiedział Vivek Menon, założyciel Wildlife Trust of India.

„Są także gatunkiem flagowym w ochronie ich siedlisk i wszelkiego innego życia, które tam istnieje. Utrata tygrysów wpłynęłaby również na całe ekosystemy, w których żyją. W Indiach tygrysom grozi utrata siedlisk i kłusownictwo. Tygrysy sumatrzańskie są jeszcze bardziej zagrożone wyginięciem. Tak się cieszę, że przyznano im znaczenie, na jakie zasługują”.

Inicjatywa New Big 5 ma na celu podkreślenie zagrożeń dla całej fauny i flory świata.

Projekt otrzymał wsparcie od światowej sławy ekologa dr Jane Goodall.

„Te pięć zwierząt – słonie, niedźwiedzie polarne, goryle, tygrysy i lwy – są tak pięknymi i niezwykłymi gatunkami i są wspaniałymi ambasadorami światowej przyrody, od kultowych gatunków po mało znane żaby, jaszczurki, ryby i ptaki” – dr Goodall powiedział.

„Tak wiele zwierząt stoi w obliczu zagrożenia przetrwania z powodu problemów takich jak kłusownictwo, utrata siedlisk i zmiana klimatu. Jeśli będziemy pracować razem, możemy temu zapobiec. Zawsze jest nadzieja. Zmiana jest możliwa, jeśli każdy z nas odegra swoją rolę”.

Wszystkie pięć zwierząt to gatunki kluczowe – co oznacza, że ​​są niezbędne dla bioróżnorodności i równowagi przyrody w ich siedliskach.


© Marco Gaiotti

Słonie to „inżynierowie ekosystemów”, którzy rozsiewają nasiona i modyfikują krajobrazy. Lwy i tygrysy utrzymują równowagę między drapieżnikiem a ofiarą – zmniejszając nadmierny wypas roślinności przez roślinożerców. Goryle kontrolują wzrost roślin i rozprowadzają nasiona. Niedźwiedzie polarne są wskaźnikiem zdrowia ekosystemu.

Każdy gatunek ma kluczowe znaczenie dla zdrowia planety, od czystego powietrza i wody po lasy potrzebne do walki ze zmianą klimatu i naszą przyszłość.

New Big 5 oferuje podróżnikom, miłośnikom przyrody i fotografom nową „listę życzeń”, którą można zobaczyć i sfotografować za życia.


© Gael Ruboneka Vande Weghe

Turystyka finansuje wiele światowych projektów ochrony przyrody. Pięć zwierząt z New Big 5 można znaleźć w wielu krajach w całej Afryce, a także w Azji, Europie i obu Amerykach, a inicjatywa zachęca podróżników do odwiedzania krajów, w których żyją zwierzęta, co z kolei pomaga we wspieraniu działań ochronnych jednocześnie pobudzając lokalne gospodarki.

Ostatecznym przesłaniem projektu New Big 5 jest to, że wszystkie dzikie zwierzęta zasługują na istnienie, a każdy gatunek musi być chroniony. Pilnie potrzebne są działania. A zmiana jest możliwa.

Więcej informacji na temat New Big 5, podcastów, wywiadów, artykułów, galerii zdjęć i darmowego pakietu edukacyjnego, znajduje się TUTAJ

# # #

irme.pl

Źródło: NEW BIG 5