EkologiaNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Balony zanieczyszczają środowisko i są niebezpieczne dla dzikiej przyrody

Balony, zdjęcie Shutterstock

Balony stały się symbolem świętowania, powszechnym widokiem na przyjęciach urodzinowych, ceremoniach ukończenia szkoły, ślubach i baby shower i prawie każdego innego rodzaju święta, jakie można sobie wyobrazić.

Chociaż balony mogą urozmaicić imprezę, stały się również znane z tego, że sieją spustoszenie w dzikiej przyrodzie i środowisku. Jak to się mówi, to, co wznosi się, musi upaść. A kiedy niesforne balony spadają, zwykle nie trafiają do pobliskiego kosza na śmieci.

Balony lateksowe są klasyfikowane jako biodegradowalne, ale ich rozkład może zająć od sześciu miesięcy do czterech lat, według Environmental Nature Center. Na długo zanim zaczną ulegać biodegradacji, mogą powodować problemy dla dzikiej przyrody.

Jednym z takich problemów jest to, że ptaki, żółwie i inne dzikie zwierzęta mogą pomylić balony z jedzeniem, co może spowodować obrażenia, a nawet zabić zwierzęta, według US Fish and Wildlife Service.

Struny balonowe również mogą powodować druzgocące obrażenia dzikich zwierząt, gdy utkną lub zaplączą się w nie, podobnie jak żyłka wędkarska.

Balony nie ulegają biodegradacji i nigdy nie powinny być uwalniane, donosi Environmental Nature Center. Balony lateksowe, mogą również powodować obrażenia dzikich zwierząt, ale stwarzają również inny problem, jak przerwy w dostawie prądu.

Balony mylarowe pokryte są cienką folią. Kiedy folia ta wejdzie w kontakt z linią energetyczną lub innym sprzętem elektrycznym w podstacji, może spowodować przepięcie elektryczne, które spowoduje zwarcie i przerwę w zasilaniu, donosi ComEd. Tysiące mieszkańców północnego Illinois co roku doświadcza przerw w dostawie prądu z powodu balonów owiniętych folią.

Weźmy też pod uwagę, że gaz, który sprawia, że ​​unoszą się na wodzie – hel – jest ograniczonym zasobem, który nie jest odnawialny. W rzeczywistości hel jest jedynym pierwiastkiem na Ziemi, który jest całkowicie nieodnawialny, donosi NPR.

Hel znajduje się głęboko pod ziemią, gdzie powstał jako produkt uboczny naturalnego rozpadu pierwiastków promieniotwórczych, takich jak uran.

Według NPR, gazu brakuje tylko w trzech krajach na świecie – Algierii, Katarze i Stanach Zjednoczonych.

Od czasu do czasu można usłyszeć o niedoborach helu. Braki te powstają w wyniku problemów produkcyjnych, w których wydobywany jest hel. Kiedy brakuje podaży, ceny gwałtownie rosną, w tym tych uroczystych balonów, donosi NPR.

Problem polega na tym, że unoszenie balonów to tylko jedno z wielu zastosowań helu i zdecydowanie najmniej ważne. Hel ma wiele ważniejszych zastosowań. Ma kilka zastosowań w medycynie, w tym w obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego lub MRI oraz w niektórych zabiegach chirurgicznych i leczeniu niektórych chorób płuc.

Ze względu na swoje właściwości chłodzące hel wykorzystywany jest również w pracy nadprzewodników. Jest używany w poduszkach powietrznych do samochodów, a także w balonach meteorologicznych.

Jeśli nie możemy wyobrazić sobie uroczystości bez balonów jako części wystroju, upewnijmy się, że używamy ich i usuwamy w odpowiedni sposób. Balony należy zawsze mocno wiązać lub obciążać odpowiednimi ciężarkami.

Po zakończeniu imprezy przebijmy balony, aby je opróżnić, zanim wyrzucimy je do kosza na śmieci.

Jeśli balon (lub jakikolwiek inny obiekt) zaplącze się w linię energetyczną, nie próbujmy go usuwać. Zamiast tego zadzwońmy do odpowiednich służb, aby uzyskać pomoc.

Ze względu na problemy, jakie balony mogą powodować dla dzikiej przyrody, środowiska i zasilania, wypuszczanie balonów nie jest zalecane.

W rzeczywistości wiele stanów i gmin zakazało wypuszczania balonów. W Illinois wprowadzono ustawę zakazującą wypuszczania balonów na zewnątrz i nakładającą grzywnę w wysokości 500 USD na osoby naruszające przepisy.

Zatem jeśli szukamy sposobu na upamiętnienie jakiejś okazji lub uczczenie ukochanej osoby, rozważmy wydmuchiwanie baniek, czuwanie przy świecach lub sadzenie drzew lub kwiatów (za zgodą właściciela nieruchomości).


irme.pl

Źródło: Environmental Nature Center.