EkologiaNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Dzikie wrony sprzątają niedopałki papierosów w Szwecji

W Szwecji startup przeszkolił lokalne dzikie wrony, jak zbierać niedopałki papierosów, które zostały zaśmiecone w całym mieście. Jeśli się powiedzie, projekt z pewnością przyniesie korzyści dla lokalnej społeczności i środowiska — ale czy wiąże się z jakimikolwiek problemami etycznymi?

Otóż w szwedzkim Södertälje, mieście niedaleko Sztokholmu, startup Corvid Cleaning szkolił dzikie wrony, aby zbierały niedopałki papierosów, które widzą na ulicy, i wkładały je do maszyny; w zamian za każdy zrzut maszyna wydaje kawałek jedzenia dla wrony do zjedzenia, jak donosi The Guardian.

Ta metoda jest znana jako trening oparty na nagrodach lub pozytywny trening wzmacniający. Nagradzając zwierzę smakołykiem za każdym razem, gdy zrobi coś dobrego, uczy je powtarzania tego zachowania, ponieważ wie, że czeka na niego smaczna przekąska. Podobny projekt testowany był w roku 2018 w parku rozrywki Puy du Fou w zachodniej Francji.

Projekt ten nie tylko może upiększyć ulice Södertälje, ale założyciel Corvid Cleaning, Christian Günther-Hanssen, uważa, że wdrożenie jego projektu w całym mieście może obniżyć koszty czyszczenia papierosów o 75 procent. Ponadto śmieci są szkodliwe dla środowiska na wiele sposobów: zwierzęta (zarówno na lądzie, jak iw oceanie) często mylą śmieci z pożywieniem i jedzą, co może je zabić; śmieci zanieczyszczają drogi wodne i wpływają na przemysł morski; i może zagrażać zdrowiu publicznemu.

Papierosy są jednym z najbardziej zaśmieconych przedmiotów na Ziemi, a także jedną z najniebezpieczniejszych form śmieci. Wiele osób ma fałszywe wrażenie, że papierosy ulegają biodegradacji i dlatego rzucają je na ziemię. Jednak niedopałki papierosów są w rzeczywistości głównie z plastiku; zawierają toksyczne chemikalia, które mogą zanieczyszczać środowisko; a papierosy mogą wywołać pożar – od pożarów domów po pożary lasów – jeśli zostaną niewłaściwie usunięte.

Czy używanie wron do zbierania śmieci jest etyczne?

Miłośnicy i zwolennicy zwierząt mogą być zaniepokojeni dobrostanem wron.

Czy ten projekt stwarza jakieś problemy etyczne?

„To dzikie ptaki biorące udział na zasadzie dobrowolności”, powiedział Günther-Hanssen w oświadczeniu, zgodnie z The Guardian. „Łatwiej je uczyć i jest też większa szansa, że uczą się od siebie nawzajem. Jednocześnie istnieje mniejsze ryzyko, że przez pomyłkę zjedzą jakiekolwiek śmieci”.

O ile doniesiono, ptaki w tym eksperymencie nie są w żaden sposób trzymane w niewoli, nadal żyją na wolności i mogą w każdej chwili zrezygnować z projektu. Jeśli wciąż wracają do maszyny Corvid Cleaning z brudnymi papierosami, to pewnie cieszą się z serwowanego tam jedzenia.

Wrony to niesamowicie inteligentne zwierzęta.

Według Hackadaya, Corvid Cleaning wybrała wrony, które należą do rodziny krukowatych, ponieważ są znane ze swojej inteligencji, komunikowania się ze sobą i zdolności do uczenia się. Wrony są prawdopodobnie jednymi z najmądrzejszych stworzeń w królestwie zwierząt: potrafią również robić haczykowate narzędzia z drutów lub gałązek, rozwiązywać problemy, wysyłać sobie nawzajem wiadomości za pomocą gestów ciała i wiele więcej.

###

irme.pl / The Guardian