Fale upałów, czasami nazywane ekstremalnymi upałami lub określane jako fala upałów, to klęski żywiołowe związane z nienormalnie wysokimi temperaturami i przedłużającym się okresem nadmiernych upałów.
Może wystąpić o każdej porze roku, zwłaszcza w sezonie letnim danego regionu, co jest powszechne w krajach położonych wzdłuż tropików i równika.
Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Victoria University of Wellington w Nowej Zelandii, fale letnich upałów w Nowej Zelandii były szkodliwe dla środowiska, od topnienia lodowców po śmierć zwierząt morskich z powodu ocieplenia oceanów.
Naukowcy biorący udział w artykule stwierdzili, że ekstremalne letnie upały spowodowały „dramatyczne” skutki klimatyczne.
Badanie fali upałów w Nowej Zelandii
Wspomniane badanie fal upałów w Nowej Zelandii sugeruje, że ekstremalne upały w ostatnich latach już powodują różne skutki dla środowiska, takie jak morskie fale upałów w północno-zachodnich i południowo-zachodnich wodach kraju.
Odkrycia z poprzednich ciepłych sezonów w Australii pokazały, że region doświadczał najbardziej intensywnych oceanicznych i atmosferycznych fal upałów w historii, w których anomalie cyrkulacji atmosferycznej nad lądem i morzem wzrosły nawet o 1,2 do 1,4 stopnia Celsjusza powyżej średniej.
Wyniki opierają się na badaniu opublikowanym w czasopiśmie Weather and Climate i są dostępne na stronie internetowej The Meteorological Society of New Zealand.
Letnie fale upałów w Nowej Zelandii
Letnie fale upałów w Nowej Zelandii od 2017 do 2022 roku podobno przyniosły najcieplejsze miesiące w historii z ponad 25 stopniami Celsjusza.
Według dr Jima Salingera, głównego autora badania i badacza w „Fale upałów w ciepłym sezonie”, które trwają od listopada do marca, wszystkie wywołały tragiczne skutki klimatyczne w całym kraju, w tym fale upałów morskich i znaczne topnienie lodowców w Alpach Południowych. Victoria University of Wellington, cytowane przez Phys.org .
Na początku tego roku pojawiły się doniesienia, że intensywne upały w Nowej Zelandii już odbijają się na ekosystemach morskich, gdzie śmierć populacji ryb i innych organizmów morskich może spowodować śmierć głodową ich drapieżników.
Według naukowców wody w całym kraju są nawet o 6 stopni Celsjusza cieplejsze niż zwykle z powodu zmian klimatu, a także zjawiska pogodowego La Nina i kaskady systemów wysokiego ciśnienia.
Projekt Moana powiedział, że wody otaczające zachodnie wybrzeże Wyspy Południowej są obecnie o 4 stopnie powyżej normy od stycznia r. 2023.
Ryzyko fali upałów
Oprócz katastrof środowiskowych fale upałów są również odpowiedzialne za wiele zgonów w ostatnich latach, w tym katastrofalne, śmiertelne fale upałów w Europie w r. 2022, w których zginęło ponad 20 000 osób.
Projekt Moana opublikował prognozę morskich fal upałów w Nowej Zelandii, sugerując, że silne morskie fale upałów utrzymywały się w Cieśninie Cooka, na Półwyspie Otago i na wyspie Stewart od czwartku 4 maja do czwartku 11 maja.
Dzieje się tak, gdy temperatury wody przybrzeżnej w całym regionie osiągnęły od 1,5 do 2 stopni Celsjusza powyżej normy.
Opracowanie: irme.pl