EkologiaNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Wzbogacone wodorosty z różnymi suplementami diety mogą pomóc w globalnym kryzysie żywnościowym

Uniwersytet w Tel Awiwie i Izraelski Instytut Badań Oceanograficznych i Limnologicznych w Hajfie opracowali innowacyjną metodę, która pozwala na uprawę „wzbogaconych wodorostów” wypełnionych składnikami odżywczymi, białkami, błonnikiem pokarmowym i minerałami do użytku przez ludzi i zwierzęta.

Wzbogacone wodorosty

Naukowcy twierdzą, że najnowocześniejsza technologia znacznie zwiększa tempo wzrostu, poziom białka, zdrowe węglowodany i minerały w tkankach wodorostów, przekształcając „wzbogacone wodorosty” w naturalne pożywienie o wyjątkowo wysokim poziomie składników odżywczych, które można wykorzystać w nadchodzących lat dla dobrego samopoczucia przemysłu spożywczego i zapewnienia nieograniczonego źródła pożywienia.

Dr Doron Ashkenazi prowadził badania z pomocą prof. Avigdora Abelsona ze Szkoły Zoologii Uniwersytetu w Tel Awiwie i prof. Alvaro Israela z Izraelskiego Instytutu Badań Oceanograficznych i Limnologicznych (IOLR) w Tel Shikmona w Hajfie.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Innovative Food Science & Emerging Technologies.

Według Dorona Ashkenaziego rodzime gatunki alg Ulva, Gracilaria i Hypnea były uprawiane w bliskim sąsiedztwie systemów hodowli ryb w różnych warunkach klimatycznych, zgodnie ze ScienceDaily.

Niezwykłe warunki pozwoliły wodorostom dobrze się rozwijać i znacznie zwiększyć ich wartość odżywczą, dzięki czemu stały się „wzbogaconymi wodorostami”, które są superżywnością.

Wykorzystanie wodorostów jako bogatego źródła pożywienia, które pokrywa wszystkie potrzeby żywieniowe człowieka, przypomina biblijną mannę, która utrzymywała Izraelitów na pustyni.

Możliwe będzie również zastosowanie ulepszonych wodorostów w innych branżach zdrowotnych, takich jak suplementy diety czy leki, a także w przemyśle kosmetycznym.

Według Aszkenazyjczyków wodorosty mogą być uważane za naturalne pożywienie, ponieważ zawierają bardziej istotne składniki ludzkiej diety niż inne źródła pożywienia.

Właściciel gospodarstwa lub przedsiębiorca będzie mógł z wyprzedzeniem zaplanować linię produkcyjną wodorostów bogatych w interesujące substancje, które można wykorzystać jako zdrową żywność lub suplementy diety; na przykład wodorosty morskie o szczególnie wysokiej zawartości białka, wodorosty morskie bogate w minerały, takie jak żelazo, jod, wapń, magnez i cynk lub wodorosty morskie bogate w specjalne pigmenty lub przeciwutleniacze.

Udoskonalone wodorosty mogą być wykorzystywane do pomocy osobom cierpiącym z powodu niedożywienia i niedoborów żywieniowych, takich jak ubogie grupy na całym świecie, a także jako suplement diety wegetariańskiej lub wegańskiej.

Korzyści zdrowotne wodorostów

Tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które regulują nasz wzrost, energię, reprodukcję i naprawę, zgodnie z BBC Good Food.

Aby to zrobić, tarczyca potrzebuje różnych substancji, w tym jodu i aminokwasu tyrozyny.

Oba te składniki odżywcze mogą być obecne w wodorostach w różnych ilościach, w zależności od ich rodzaju oraz sposobu przechowywania i przetwarzania.

Według analizy 100 badań z roku 2011 na temat zalet wodorostów opublikowanej w American Journal of Agricultural and Food Chemistry, wodorosty mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poprawić zdrowie serca.

Te zalety są po części zasługą dużej ilości rozpuszczalnego błonnika, a także zdrowych dla serca substancji, w tym kwasów tłuszczowych omega-3.

Wodorosty są bogate w błonnik pokarmowy, stanowiący 25-75% ich suchej masy. Wiele z tego błonnika występuje w postaci polisacharydów, których nie jesteśmy w stanie strawić, ale które potrafią bakterie w naszym żołądku, więc działa jako prebiotyk, dostarczając pokarm dla naszych pożytecznych jelit.

Pomaga wytworzyć w żołądku sprzyjające środowisko, sprzyjając rozwojowi bakterii, które dostarczają nam dodatkowych korzyści.

Te mikroorganizmy jelitowe, między innymi, pomagają wpływać na naszą odpowiedź immunologiczną, wytwarzając pomocne substancje znane jako krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

Niektóre badania sugerują, że chemikalia z wodorostów mogą obniżać miano wirusa, skracać czas trwania przeziębienia i minimalizować ryzyko późniejszej infekcji.

Nowsze badania dotyczyły możliwości wodorostów jako leczenia Covid-19 (SARS-COV-2).

Peptydy hamujące ACE, przeciwutleniacze, takie jak fukoksantyna (występujące w typach takich jak wakame), włókna prebiotyczne oraz suplementy witaminy D i B12 są uważane za korzystne w tej dziedzinie.

Składniki te mają między innymi właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe.


Opracowanie: irme.pl