NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Dlaczego kojoty wyją?

Zdjęcie: Shutterstock

Dla kojotów wycie jest jedną z najbardziej podstawowych form komunikacji, ale może mieć kilka celów.

Według Muzeum Zoologii Uniwersytetu Michigan, wycie kojota to wysoki krzyk, który ma sygnalizować innym kojotom i zwierzętom w okolicy.

Kojot może na przykład wypuścić wycie, aby wezwać swoją sforę po samotnym polowaniu, lub może wyć, aby zasygnalizować kojotom z innych sfor, że jest w pobliżu, ostrzegając, aby nie najeżdżać na jego terytorium, donosi Penn State University.

Kojoty również często wyją razem, gdy członkowie stada łączą się po polowaniu, stwierdza University of Michigan. Te wycie mogą być imponujące, ponieważ ich połączenia przenoszą się w noc.

Kojoty mogą odróżnić kojoty w swojej grupie na podstawie ich wycia, więc wiedzą również, kiedy wycie pochodzi od kojota, który nie jest częścią ich stada, zgodnie z inicjatywą Urban Coyote.

Kojoty nie komunikują się jednak wyłącznie poprzez wycie. One również szczekają, skowyczą, warczą, skomlą i prychają, a każda wokalizacja ma inny cel. Na przykład warczenie jest używane jako zagrożenie, być może dla zwierzęcia, które widzi w pobliżu, podczas gdy szczekanie ma ostrzegać zwierzę znajdujące się dalej lub komunikować zagrożenie dla kojotów w jego watarze, donosi Urban Coyote Initiative.

Dźwięk, który wydaje kojot, to tylko jedna część tego, jak komunikuje się zarówno w swoim watasze, jak i z innymi kojotami i zwierzętami.

Według Departamentu Zasobów Naturalnych stanu Illinois kojoty używają mowy ciała, w tym gestów i mimiki, aby przekazać wiele różnych wiadomości.

Pomysł, że kojoty i inne psy, w tym wilki i psy, wyją do księżyca, jest prawdopodobnie bardziej zbiegiem okoliczności niż cokolwiek innego. Słyszymy wycie w nocy, ponieważ są nocne i aktywnie polują w nocy, donosi Live Science.

Wycie, szczekanie i inne wokalizacje, a także mowa ciała to nie jedyne sposoby komunikowania się kojotów. Oddają również mocz na drzewa, krzaki, skały, słupy i inne konstrukcje oraz zostawiają swoje odchody jako sposób na oznaczenie terytorium i zaalarmowanie innych kojotów o ich obecności, donosi IDNR.

irme.pl

Źródło: Urban Coyote Initiative, Live Science