
Naukowcy ujawnili nowe obserwacje dotyczące sezonowych zmian w ruchu pokrywy lodowej Antarktyki. W wielu raportach pojawiły się obawy dotyczące topnienia lodu na Antarktydzie, a zwłaszcza ocieplania się wody pod spodem.
Naukowcy i ekolodzy powiązali nieoczekiwane topnienie lodu ze zmianą klimatu lub zanieczyszczeniem środowiska.
Topnienie lodu może skutkować podniesieniem się poziomu morza, co według naukowców może wywołać globalne obawy.
Z drugiej strony nowe badania obserwujące pokrywę lodową Antarktyki ujawniły obserwacje sezonowych zmian w ruchu.
Według badań naukowcy zaobserwowali sezonowe ruchy przepływu lodu na lądzie na szelfie lodowym Jerzego VI.
Ruch zmian sezonowych
Pierwsza autorka badania, Karla Boxall, wyjaśniła, że w przeszłości brakowało danych zebranych na kontynencie, co pokazuje, że naukowcy nie mieli porównywalnych danych do zbadania ostatnich zmian na Antarktydzie. Boxall jest również pracownikiem Scott Polar Research Institute (SPRI) w Cambridge.
Boxall powiedział, że wyniki pokazały, że może występować podobna zmienność sezonowa w innych miejscach Antarktydy, w tym na Antarktydzie Zachodniej, na lodowcach Pine Island i Thwaites, co może spowodować globalny wzrost poziomu mórz.
Ponadto wyniki badań zostały zgłoszone do czasopisma The Cryosphere i można je przeczytać w ScienceDaily. Badacze biorący udział w badaniu pochodzili z Uniwersytetu Cambridge i austriackiej firmy inżynierskiej ENVEO.
Do obserwacji odkrycia naukowcy wykorzystali satelity Copernicus/Europejskiej Agencji Kosmicznej Sentinel-1. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Copernicus Sentinel 1 to konstelacja dwóch satelitów, wykorzystywana przez zaawansowany instrument radarowy, który tworzy obrazy powierzchni Ziemi.
Przyczyny zmian sezonowych
Zgodnie z wynikami badań, korzystając z zaawansowanych obrazów, naukowcy po raz pierwszy wykryli zmiany sezonowe, widoczne na lodzie lądowym i płynące do szelfów lodowych Antarktydy.
Współautor, profesor Ian Willis, powiedział, że pierwszy sygnał sezonowy w pokrywie lodowej Antarktyki wzbudził pytania o obecność i przyczyny zmian sezonowych na Antarktydzie.
Ponadto dr Thomas Nagler, dyrektor generalny ENVEO, wyjaśnił, że zdjęcia radarowe Sentinel-1 pomogły ujawnić sezonowe zmiany przepływu lodu. Satelity pomogły w monitorowaniu panujących tam warunków całorocznych i pogodowych.
Naukowcy dodali, że lato może przyspieszyć przepływ lodu w regionach arktycznych i alpejskich. Założyli, że lód Antarktydy nie może mieć tych samych ruchów sezonowych.
W badaniu podkreślono, że nadal nie ma pewności co do możliwej przyczyny zmian sezonowych.
Przyczyną może być woda z roztopów na powierzchni lub ocieplenie wody oceanicznej, która topi lód pod spodem, umożliwiając lodowcom szybsze poruszanie się, zdaniem naukowców.
Ostatecznie współautor, dr Frazer Christie, a także ze SPRI, wyjaśnił, że istnieje potrzeba pomiarów oceanów i powierzchni w celu określenia przyczyn lub występowania zmian sezonowych.
Jak wynika z badania, inicjatywa została wsparta przez:
- Europejską Agencję Kosmiczną
- Fundację Księcia Alberta II Monako
- Radę ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym (NERC)
- Badania i innowacje w Wielkiej Brytanii (UKRI)
Zakwaszenie oceanu
Badania nad związkiem między szybko topniejącym lodem Arktyki a zakwaszeniem oceanów wykazały, że może ono zagrażać ekosystemom morskim, w tym zwierzętom morskim, roślinom i rafom koralowym.
Opracowanie: irme.pl