Wybuchy pandemii w starożytnym Rzymie łączono z atakami zimna spowodowanymi zmianami klimatycznymi. Jak wynika z nowego badania, eksplozja chorób miała miejsce w określonych momentach wielowiekowego panowania potężnego imperium. Naukowcy twierdzą, że zimny klimat zbiegł się z tymi epidemiami, a ich przyczyny pozostają niejasne. Jednak odkrycia potwierdzają związek między chorobami zakaźnymi a klimatem.
Naukowcy zaangażowani w badanie doszli do takich wniosków po zastosowaniu nowej, wysokiej rozdzielczości rekonstrukcji klimatu osadów morskich w południowych Włoszech, obejmującej zakres dat od 200 r. p.n.e. do 600 r. n.e. Dane z rekonstrukcji pokazują, że wybuchy pandemii w starożytnym Rzymie miały miejsce w tym samym czasie czas z coraz bardziej niestabilnym klimatem i zimnymi okresami.
Wybuch pandemii w starożytnym Rzymie
Dowody na występowanie epidemii lub epidemii w świecie starożytnym nie są niczym nowym. W przeszłości obserwowano znaczne powszechne infekcje. Jednym z nich jest XIV wieczna pandemia dżumy dymieniczej w Europie, znana jako czarna śmierć, w wyniku której zginęło od 75 do 200 milionów ludzi. Historycy uważają, że było to spowodowane ukąszeniami zakażonych pcheł przenoszonych przez szczury.
W starożytnym Rzymie epidemia zwana zarazą Justyniana , która wybuchła w VI wieku, zabiła od 15 do 100 milionów ludzi we wschodnim Cesarstwie Rzymskim. Kolejna epidemia w Cesarstwie Rzymskim miała miejsce pod koniec II wieku; znana jest jako Plaga Antonina , zwana także Plagą Galena. Chorobę wywołały powracające wojska rzymskie z zachodniej Azji.
Zimne klimaty
Powszechne choroby zakaźne, takie jak czarna śmierć i wspomniane epidemie pandemii w starożytnym Rzymie, powiązano z bezpośrednimi przyczynami, żywicielami przenoszącymi patogeny i przenoszeniem na duże odległości w wyniku przemieszczania się ludzi. Jednak związek między epidemiami zakaźnymi a zmianami klimatycznymi pozostaje słaby, mimo że naukowcy potwierdzili go w poprzednich latach.
Teraz nowy artykuł badawczy opublikowany 26 stycznia w czasopiśmie Science Advances pokazuje korelację między zimnym klimatem a wybuchami pandemii w starożytnym Rzymie w kontekście zmian klimatycznych. Naukowcom udało się powiązać klimat i te starożytne ogniska choroby, analizując osady z Zatoki Taranto, położonej na skraju półwyspu włoskiego.
Antropogeniczne zmiany klimatyczne
Badanie podkreśla również, jak społeczeństwo rzymskich Włoch zareagowało na chorobę pandemiczną, co może dostarczyć wglądu w nowoczesne polityki i środki zapobiegające antropogenicznej zmianie klimatu. Badania ostatnich lat wykazały, że wiele chorób zakaźnych jest wrażliwych na klimat. Na przykład cieplejszy klimat rozszerza się na obszary, w których mogą przetrwać komary przenoszące choroby.
W związku z tym Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Zmniejszania Ryzyka Katastrof ostrzegło, że ekspansja i intensyfikacja zmian klimatycznych może również spowodować eskalację chorób zakaźnych, zwłaszcza jeśli nie narzucimy szybkich działań klimatycznych. Badania przeprowadzone w ostatnich latach potwierdzają również dowody na to, że epidemie i surowy klimat są ze sobą powiązane, niezależnie od tego, czy panują ekstremalnie niskie, czy wysokie temperatury.
Opracowanie: irme.pl