Jak wynika z nowego badania prowadzonego przez naukowców z Wielkiej Brytanii, topniejąca woda morska i lód lodowcowy w regionie północnoatlantyckim mogą wywołać łańcuch zdarzeń, który może doprowadzić do fal upałów w lecie w Europie.
Ustalenia opierają się na dowodach wskazujących, że letnia pogoda w Europie jest powiązana z anomaliami dotyczącymi słodkiej wody północnego Atlantyku w poprzednich latach. Oznacza to, że topnienie lodu może utrudniać regulację wysokich temperatur.
W ostatnich latach Europę nawiedziły niezwykle wysokie temperatury i powszechne fale upałów, powodując pożary, a nawet śmierć spowodowaną upałami. Niedawno opublikowany artykuł badawczy potwierdza wcześniejsze dowody na to, że utrata lodu na rozległych obszarach może prowadzić do ekstremalnych temperatur i warunków pogodowych, podobnie jak w Arktyce. W ostatnich dziesięcioleciach naukowcy obserwowali tę katastrofę naturalną, ostrzegając, że w nadchodzących dziesięcioleciach wpływ klimatu może się nasilić.
Woda roztopowa Północnego Atlantyku
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Weather and Climate Dynamics, gdzie zespół naukowców badał potencjalną przyczynę zwiększonej utraty lodu w Arktyce . Mówi, że możliwym powiązaniem wód roztopowych na północnym Atlantyku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi jest zdarzenie zachodzące przez ocean, dokąd prowadzi słodka woda z topniejącego lodu. Wspólnymi czynnikami są głównie anomalie słodkowodne na północnym Atlantyku i letnia pogoda w Europie.
Z artykułu wynika, że letnią pogodę na kontynencie można przewidzieć z wielomiesięcznym lub kilkuletnim wyprzedzeniem, ze względu na wyższy poziom słodkiej wody w północnym Atlantyku. Główna autorka badania, Marilena Oltmanns, twierdzi, że zespół badawczy spodziewa się, że warunki oceaniczno-atmosferyczne na północnym Atlantyku będą sprzyjać niespotykanemu dotąd ciepłemu i suchemu latem nad południową Europą w r. 2024.
W ostatnich latach można przypomnieć, że fale upałów w lecie w Europie to jedne z najgorszych klęsk żywiołowych w historii. Naukowcy szacują, że w r. 2022 w Europie w miesiącach letnich tego roku w wyniku zgonów spowodowanych upałami zmarło 62 862 osób.
Na tej liczbie 61 672 zgonów miało miejsce między 30 maja a 4 września, przy czym według odrębnego badania opublikowanego w Nature Medicine kraje takie jak Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania odnotowały najwyższą liczbę zgonów.
Topnienie lodów i zmiany klimatyczne
Globalna zmiana klimatu to powracający temat, często pojawiający się w pracach klimatologów z ostatnich kilku dekad. To naturalne zjawisko obejmuje nie tylko zmianę klimatu i intensyfikację zjawisk pogodowych, ale także ocieplenie temperatur na całym świecie. Według poprzednich badań wpływ obecnego kryzysu klimatycznego jest taki, że najszybciej przebiega on na biegunach północnym i południowym.
W zeszłym roku naukowcy potwierdzili, że masywne pokrywy lodowe w regionie Arktyki i lodowym kontynencie Antarktydy topnieją szybciej, niż wcześniej sądzono. Oprócz kontrolowania wysokich temperatur po obu stronach, topnienie lodowców i innych struktur lodowych może również prowadzić do znacznego wzrostu poziomu morza na świecie. W badaniu z r. 2023 opublikowanym w Nature Communications naukowcy doszli do wniosku, że latem w ciągu 15 lat Arktyka może stać się „wolna od lodu”.
Opracowanie: irme.pl