Według europejskich naukowców w r. 2024 odnotowano „najcieplejszy styczeń w historii”, a średnia globalna temperatura sięga ponad 1,5 stopnia Celsjusza. Płyta jest gorętsza niż epoka przedindustrialna od XIX wieku. Ponadto w okresie ostatnich 12 miesięcy zarejestrowano także średnią temperaturę globalną, która była najwyższa w historii. Rekordowe temperatury w r. 2023 wiązały się z pożarami lasów i falami upałów.
Jak wynika z najnowszego raportu, przekroczenie progu 1,5 stopnia Celsjusza jest tym samym poziomem, który stara się ograniczyć porozumienie paryskie z 2015r. To sprawia, że wyzwaniem dla krajów członkowskich wspomnianego międzynarodowego traktatu w sprawie zmian klimatycznych jest złagodzenie globalnego ocieplenia. Za porozumieniem stoi Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ). Eksperci ds. klimatu przypisują bezprecedensowo najcieplejszy rok i miesiąc w historii zmianom klimatycznym.
W ostatnich latach naukowcy ostrzegali, że utrzymująca się emisja gazów cieplarnianych i spalanie paliw kopalnych przyczyniają się do pogorszenia obecnego kryzysu klimatycznego. W odpowiedzi na to ostrzeżenie światowi przywódcy zaproponowali i wdrożyli pewne środki łagodzące zmiany klimatyczne, w tym redukcję emisji dwutlenku węgla i metanu. Niektóre gałęzie przemysłu również zaczęły zmierzać w kierunku czystej energii.
Najcieplejszy styczeń w historii
Styczeń 2024 r. jest „ najcieplejszym styczniem w historii świata ” ze średnią temperaturą powietrza na powierzchni wynoszącą 13,14 stopnia Celsjusza, czyli o 0,70 stopnia Celsjusza powyżej średniej w styczniu z lat 1991–2020. Jest także o 0,12 stopnia Celsjusza wyższa od temperatury z poprzedniego najcieplejszego stycznia r. 2020, czyli na kilka miesięcy przed całkowitym wstrzymaniem działalności transportowej i przemysłowej emitującej gazy z powodu pandemii Covid-19.
Rekord ten został ogłoszony przez Służbę ds. Zmian Klimatu programu Copernicus (C3S) w jej komunikacie prasowym w czwartek, 8 lutego. Z jej raportu wynika, że jest to ósmy miesiąc z rzędu najcieplejszy w historii tego samego miesiąca w roku . C3S podało, że styczeń r. 2024 był o 1,66 stopnia Celsjusza cieplejszy niż szacowana średnia w styczniu między 1850 a 1900 rokiem, stanowiąca punkt odniesienia dla okresu przedindustrialnego.
Najgorętszy rok w historii
W swoim komunikacie z 8 lutego grupa Copernicus powtórzyła również na podstawie swojego raportu z 9 stycznia, że „ rok 2023 jest najcieplejszym rokiem w historii ”, przy średniej globalnej temperaturze za ostatnie 12 miesięcy (od lutego 2023 r. do stycznia 2024 r.) wynoszącej 0,64 stopnia Celsjusza powyżej temperatury z 1991 r. 2020 r. i o 1,5 stopnia Celsjusza powyżej średniej przedindustrialnej z lat 1850–1990. Dodał, że w styczniu r. 2024 temperatury w całej Europie były zróżnicowane, a świat doświadczył stosunkowo piekącego upału.
Poza Europą C3S odnotował ponadprzeciętne temperatury we wschodniej Kanadzie, północno-zachodniej Afryce, Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie. Ponadto temperatury poniżej średniej wykryto w zachodniej Kanadzie, środkowych Stanach Zjednoczonych i większości części wschodniej Syberii.
Również w styczniu 2024 r. Narodowa Administracja Oceaniczno-Atmosferyczna (NOAA) podała, że od roku 1850 temperatura Ziemi wzrasta średnio o 0,06 stopnia Celsjusza na dekadę. Oczekuje się, że tendencja ta utrzyma się w nadchodzących latach, chyba że zostaną podjęte znaczące działania klimatyczne, jak naukowcy powtarzają.
Opracowanie: irme.pl