KlimatŚrodowisko

Naukowcy twierdzą, że wpływ aspiryny może pomóc w ochronie przed zanieczyszczeniem powietrza

Aspiryna

Zaskakujące nowe badanie wykazało, że starsi mężczyźni przyjmujący leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna, mogą być chronieni przed niektórymi krótkoterminowymi skutkami zanieczyszczenia powietrza.

Badania, które przeprowadzono wśród prawie tysiąca białych mężczyzn w aglomeracji Bostonu, wykazały, że oddychanie nawet niewielkimi ilościami drobnych cząstek stałych i sadzy może skutkować gorszymi funkcjami poznawczymi w perspektywie krótkoterminowej.

Autorzy nie mogli znaleźć żadnego bezpośredniego związku między aspiryną a jej wpływem na funkcjonowanie mózgu, ale osoby z kohorty, które przyjmowały niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), uzyskały znacznie wyższe wyniki w testach mierzących pamięć, koncentrację i zdolność do postępuj zgodnie z instrukcjami.

„Nasze badanie wskazuje, że krótkoterminowe narażenie na zanieczyszczenie powietrza może być związane z krótkoterminowymi zmianami funkcji poznawczych i że NLPZ mogą modyfikować tę zależność” – podsumowują autorzy.

Zespół uważa, że ​​może to mieć coś wspólnego ze sposobem, w jaki aspiryna hamuje stan zapalny w mózgu, który może stać się chroniczny, jeśli zanieczyszczenie powietrza jest wystarczająco duże.

Ale to na razie tylko hipoteza. Nadal nie wiemy, jaki jest krótkoterminowy wpływ zanieczyszczenia powietrza na nasz mózg, a naukowcy będą musieli przeprowadzić odpowiednie randomizowane badania kliniczne wśród większych kohort, aby dowiedzieć się, czy niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna, mogą faktycznie łagodzić te efekty.

Nawet jeśli zadziałają, używanie aspiryny na całym świecie nie jest rozwiązaniem naszego rosnącego problemu zanieczyszczenia powietrza.

W dłuższej perspektywie nawet niskie dawki tego leku wiążą się ze zwiększonym ryzykiem poważnego krwotoku.

„Nasze odkrycia nie sugerują jeszcze, że wszystkie osoby starsze powinny przyjmować leki przeciwzapalne, ponieważ są to leki o skutkach ubocznych, których nie możemy lekceważyć” – powiedział The Guardian, naukowiec zajmujący się zdrowiem środowiskowym, Andrea Baccarelli.

Jednak ustalenie, dlaczego ten lek robi to, co robi, może być niezwykle przydatne.

Autorzy mają nadzieję, że dalsze badania nad tym dziwnym efektem pomogą nam dokładnie określić, w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza może wpływać na nasz mózg i co można najlepiej z tym zrobić.

Wcześniejsze badania wykazały, że długotrwałe zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do zmniejszenia objętości mózgu, powodując szkody podobne do choroby Alzheimera i rozwój demencji – ale jest to jedno z pierwszych badań, które analizuje bardziej bezpośrednie skutki wdychania złego powietrza.

Odkrycia wskazują, że wyższy poziom lokalnego zanieczyszczenia powietrza w miesiącu poprzedzającym test poznawczy skutkował gorszą pamięcią słów, pamięcią liczb i płynnością werbalną.

Co więcej, było to prawdą nawet wtedy, gdy drobny pył spadł poniżej wytycznych zdrowotnych.

Chociaż aspiryna nie wykazuje żadnych dowodów na to, że jest w stanie złagodzić skutki chorób przewlekłych, takich jak choroba Alzheimera lub demencja, nowe badania sugerują, że może mieć ona wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu w krótszych okresach czasu.

W testach przeprowadzonych po narażeniu na niskie poziomy zanieczyszczenia powietrza (w porównaniu z resztą badania), osoby, które nie przyjmowały żadnych NLPZ w badaniu, miały o 128% większe prawdopodobieństwo uzyskania niskiego wyniku w szeroko stosowanym teście przesiewowym na demencję.

Osoby przyjmujące NLPZ były tylko o 44 procent bardziej narażone na niski wynik w tym samym okresie.

Zdecydowanie wygląda na to, że dzieje się tu coś ważnego, ale potrzebujemy więcej badań wśród znacznie bardziej zróżnicowanej grupy ludzi, w tym kobiet, aby dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda ten związek i jak możemy go wykorzystać, aby najlepiej chronić społeczeństwo przed przyszłością zanieczyszczenie powietrza.

„Dlatego przyszłe analizy, które badają, czy zaburzenia poznawcze są przemijające czy trwałe na przestrzeni lat, miałyby duże znaczenie naukowe” – podsumowują autorzy.

„Nasze odkrycia są również ważne dla innych lokalizacji na całym świecie, gdzie jakość powietrza jest gorsza niż w Stanach Zjednoczonych, a zatem oczekuje się, że wpływ ekspozycji na PM na zdrowie poznawcze będzie większy”.

Badanie zostało opublikowane w Nature Aging.

Źródło: science alert