CzłowiekEkologiaŚrodowisko

Jak wygląda największa na świecie tropikalna szklarnia

W roku 2024 na Lazurowym Wybrzeżu (Francja) zostanie zbudowana największa szklarnia na świecie, aby zapewnić wciągające wrażenia, odkrywanie niezwykłej fauny i flory oraz zrozumienie ich delikatnego ekosystemu.

Kopuła zostanie zaprezentowana podczas Biennale Architektury w Wenecji.


Tropicalia greenhouse by Coldefy, 2023. General View ©Coldefy 

Tropicalia proponuje 20000 m2 tropiku pokrytego innowacyjną kopułą wznoszącą się na 35 metrów, wentylowaną temperaturę 26 stopni, bujną roślinność skąpaną w wyjątkowym świetle, tropikalny las ozdobiony najpiękniejszymi orchideami, ptakami, motylami, rybami, gadów zebranych w unikalny ekosystem.

Architektura Tropicalii jest całkowicie zintegrowana z naturalnym środowiskiem zewnętrznym.

W przeciwieństwie do „megastruktury”, budynek nie zrywa z otoczeniem, ale integruje je i wita faunę i florę.

Jego kopuła została zaprojektowana, aby sprostać kilku wyzwaniom: optymalna izolacja termiczna dzięki koncepcji podwójnej kopuły, samowystarczalność energetyczna dzięki innowacjom Terraotherm, całe ciepło wytwarzane przez efekt cieplarniany będzie poddawane recyklingowi i magazynowane.

Nadwyżka energii zostanie wyeksportowana siecią ciepłowniczą do budynków i okolicznych przedsiębiorstw.


Tropicalia greenhouse by Coldefy, 2023 ©Coldefy 

Zilustrowana modelem architektonicznym, rysunkami, szkicami, filmami i różnorodnymi materiałami roboczymi i prezentacyjnymi, wystawa przekazuje przesłanie środowiskowe i edukacyjne: pokazuje, w jaki sposób nauka może odpowiedzieć na pytanie „Jak będziemy razem żyć?”.

Zwiedzający odkryją umiejętności inżynieryjne i architektoniczne oraz wyjątkowość szklarni Tropicalia, która otrzymała już nagrodę jury Architizer A + Awards 2018 i zwycięzcę nagrody Public Choice Awards.

Ponadto kilka zrównoważonych i innowacyjnych systemów i materiałów opracowanych w projektach architektonicznych Coldefy zilustruje i wzbogaci zrozumienie ducha Tropicalii i filozofii Coldefy.

W okresie wystawienniczym w przestrzeni odbywać się będą również konferencje z odpowiednimi postaciami świata architektury, w celu zbadania i omówienia tematów i wyzwań stojących przed Tropicalią.


Tropicalia greenhouse by Coldefy, 2023 ©Octav Tirziu

WAŻNE: Zgodnie z przepisami anty-COVID podczas zwiedzania wystawy obowiązkowe jest noszenie maski i przestrzeganie odległości 1 m między innymi zwiedzającymi. Jednorazowo na salę może wejść maksymalnie 50 osób.

Źródło: zueccaprojects.org