Bezpieczeństwo wodne w regionach górskich zależy od szerszego zrozumienia złożonych powiązań między podażą i popytem na wodę, które wykracza daleko poza badania topnienia lodowców.
Według nowych badań opublikowanych w Nature Sustainability, obecnie niewiele jest informacji na temat tego, jak zmiany klimatu wpłyną na społeczności, które są uzależnione od wody ze śniegu i lodu w górach.
Nowe podejście do bezpieczeństwa wody w górach
Badanie prowadzone przez Imperial College London, Uniwersytet w Birmingham, Uniwersytet w Zurychu, British Geological Survey i Papieski Katolicki Uniwersytet Peru we współpracy z lokalnymi partnerami sugeruje, że brak zintegrowanej wiedzy na temat bezpieczeństwa wodnego wynika z brak zrozumienia tego, co dzieje się „poza kriosferą” lub wkład ze źródeł wody innych niż zamarznięta woda, takich jak zbocza wzgórz, tereny podmokłe i wody gruntowe.
Według nowych badań skutki globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych są nasilone na obszarach górskich, czytamy w ScienceDaily.
Katastrofy związane z lodowcami, takie jak lawiny lodowe i powodzie z powodu lodowcowych jezior, stają się coraz częstsze, ale mają poważne i zagrażające życiu konsekwencje dla milionów ludzi, którzy polegają na górskich źródłach wody.
W swoim nowym badaniu naukowcy opisali ogromne luki w istniejących danych na temat sposobu, w jaki społeczności wykorzystują wodę z lodowców i śniegu w górach w połączeniu z innymi źródłami wody.
Ze względu na złożone krajobrazy górskie, zlokalizowane systemy pogodowe i małą gęstość zapisów stacji danych, skonstruowanie obrazu jest szczególnie trudne.
Niski stopień przyjęcia nowych technologii i podejść do monitorowania, szczególnie w krajach o niskich dochodach i ograniczonych zdolnościach instytucjonalnych, dodatkowo ogranicza naszą wiedzę na temat regionów położonych na dużych wysokościach ubogich w dane.
Czynniki te utrudniają opracowywanie modeli, które można dokładnie przeskalować w zlewniach.
Poza tymi czynnikami obraz jest dodatkowo komplikowany przez niepewność co do przyszłego zapotrzebowania na wodę.
Dane dotyczące wzrostu populacji i prawdopodobnej adaptacji do zagrożeń dla bezpieczeństwa wodnego, a także dane dotyczące przyszłej ekspansji nawadnianego rolnictwa i elektrowni wodnych, są ograniczone, a wszystkie z nich będą miały znaczący wpływ na dostęp do wody i jej przydział.
„W górach istnieją złożone połączenia między kriosferą a innymi źródłami wody, a także z ludźmi” – powiedział profesor David Hannah, Katedra Nauk Wodnych UNESCO na Uniwersytecie w Birmingham. „Musimy zidentyfikować luki w naszym zrozumieniu i przemyśleć strategie bezpieczeństwa wodnego w kontekście adaptacji do zmian klimatu i zmieniających się potrzeb człowieka”.
Autorzy badania wezwali do gruntownego przemyślenia metod i technologii stosowanych do oceny bieżącej dostępności wody i modelowania przyszłych scenariuszy.
Dr Fabian Drenkhan, który prowadził badania w Imperial, a obecnie pracuje na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Peru, stwierdził, że przyszłość prawdopodobnie przyniesie bardziej zmienne dostawy wody i rosnące zapotrzebowanie na wodę, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa wodnego w wielu regionach górskich.
Nasz obecny niepełny obraz utrudnia skuteczne projektowanie i wdrażanie adaptacji do zmian klimatu.
W świetle coraz bardziej negatywnych skutków zmiany klimatu i innych ingerencji człowieka pilnie potrzebna jest holistyczna perspektywa oparta na lepszych danych i zrozumieniu procesów, aby kierować solidnymi, lokalnie dostosowanymi podejściami adaptacyjnymi.
Bezpieczeństwo wody
Słodka woda jest najważniejszym zasobem ludzkości, wpływającym na wszystkie działania społeczne, gospodarcze i środowiskowe.
Jest to wymóg dla całego życia na naszej planecie, czynnik umożliwiający lub ograniczający jakikolwiek rozwój społeczny i technologiczny oraz potencjalne źródło szczęścia lub nieszczęścia, współpracy lub konfliktu.
Aby osiągnąć bezpieczeństwo wodne, musimy chronić wrażliwe systemy wodne, łagodzić skutki zagrożeń związanych z wodą, takich jak powodzie i susze, chronić dostęp do funkcji i usług wodnych oraz zarządzać zasobami wodnymi w sposób zintegrowany i sprawiedliwy.
Aby przetrwać, ludzie polegają na wodzie, a ich społeczeństwa zawsze wybierały obszary bogate w wodę, aby się tam osiedlić. Innymi słowy, oprócz tego, że stanowi podstawową codzienną potrzebę, używamy jej teraz do wielu innych celów, zarówno tradycyjnych, jak np. rolnictwo i nowsze, takie jak wytwarzanie energii, czytamy w Iberdrola.
Znaczenie wody dla przetrwania i rozwoju człowieka zawsze było oczywiste, ale nadszedł czas, aby spojrzeć w przyszłość. W związku z tym ONZ wydała ostrzeżenie: jeśli nie zmienimy naszych obecnych zachowań, do roku 2030 Ziemia będzie miała 40% deficyt wody.
A faktem jest, że pomimo postępów, jakie robimy w zakresie odpowiedzialnego korzystania z wody i warunków sanitarnych, wzrostu demograficznego i niektórych innych czynników, zagrażamy naszemu bezpieczeństwu wodnemu.
Aby przetrwać, ludzie polegają na wodzie, a ich społeczeństwa zawsze wybierały obszary bogate w wodę, aby się tam osiedlić. Innymi słowy, oprócz tego, że stanowi podstawową codzienną potrzebę, używamy jej teraz do wielu innych celów, zarówno tradycyjnych, jak np. rolnictwo i nowsze, takie jak wytwarzanie energii.
Znaczenie wody dla przetrwania i rozwoju człowieka zawsze było oczywiste, ale nadszedł czas, aby spojrzeć w przyszłość.
W związku z tym ONZ wydała ostrzeżenie: jeśli nie zmienimy naszych obecnych zachowań, do roku 2030 Ziemia będzie miała 40% deficyt wody.
Faktem jest, że pomimo postępów, jakie robimy w zakresie odpowiedzialnego korzystania z wody i warunków sanitarnych, wzrost demograficzny i inne czynniki zagrażają naszemu bezpieczeństwu wodnemu.
Opracowanie: irme.pl