NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Sadzenie dodatkowych drzew w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym w całej Europie może również zwiększyć opady

Sadzenie dodatkowych drzew

Nowe badanie wykazało, że przekształcenie gruntów rolnych w lasy zwiększyłoby letnie deszcze średnio o 7,6%.

Naukowcy odkryli również, że dodanie drzew zmieniło wzorce opadów znacznie pod wiatr nowych lasów.

Autorzy uważają, że dodatkowy deszcz może częściowo zrekompensować wzrost suchych warunków oczekiwanych wraz ze zmianą klimatu.

Ustalenia dotyczące rosnących opadów są częściowo oparte na obserwacjach istniejących wzorców. Ale podstawowe przyczyny są mniej jasne – prawdopodobnie są związane ze sposobem, w jaki lasy oddziałują z zachmurzonym powietrzem.

Sadzenie drzew stało się głównym elementem wysiłków wielu krajów na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym na całym świecie.

Premier Boris Johnson mówił, że Wielka Brytania zamierza zasadzić około 30 milionów nowych drzew każdego roku do roku 2025.

W wielu badaniach przyjrzano się zakresowi skutków, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, jakie może przynieść boom w uprawie roślin.

Autorzy wykorzystują model statystyczny oparty na obserwacjach, aby oszacować, w jaki sposób zmiany w zalesieniu wpłyną na opady deszczu na całym kontynencie.

Naukowcy odkryli, że gdyby nastąpił 20% wzrost lasów, jednolicie w całej Europie, spowodowałoby to zwiększenie lokalnych opadów, zwłaszcza zimą i z większymi skutkami odczuwalnymi w regionach przybrzeżnych.

Ale oprócz lokalnych opadów, sadzenie nowych lasów powoduje skutki z wiatrem. Naukowcy odkryli, że opady w tych lokalizacjach wzrosły szczególnie w miesiącach letnich.

Biorąc te dwa oddziaływania razem, w tym, co zespół opisuje jako realistyczny scenariusz ponownego zalesiania, odkryli, że suma opadów wzrosła latem o 7,6%.

Według głównego autora, Ronny’ego Meiera z ETH Zurich, jest to dość znaczące odkrycie.

Ma to również wpływ na zmianę klimatu.

„Prawdopodobnie najbardziej groźnym sygnałem zmiany klimatu, jakiego oczekujemy w odniesieniu do opadów, jest zmniejszenie letnich opadów, które jest oczekiwane w południowych częściach Europy, takich jak Morze Śródziemne” – powiedział BBC News.

„I tam, według naszych badań, zalesienie doprowadziłoby do wzrostu opadów. Tak więc zalesienie byłoby prawdopodobnie bardzo korzystne pod względem przystosowania się do niekorzystnych skutków zmian klimatu”.

Ale autorzy zwracają również uwagę, że zwiększone opady mogą mieć potencjalnie negatywny wpływ, zwiększając wzorce opadów, które już zostały dotknięte zmianami klimatycznymi, szczególnie w regionie Atlantyku.

Autorzy twierdzą, że przyczyny tych lokalnych i odległych oddziaływań na opady są niejasne – wskazują, że zachmurzone powietrze, które powoduje deszcz, ma tendencję do dłuższego pozostawania nad obszarami zalesionymi. A surowa natura tych lasów może wywołać deszcz.

„Las jest znacznie bardziej chropowatą powierzchnią niż grunty rolne” – powiedział Ronny Meier.

„Tak więc indukuje więcej turbulencji na styku ziemia-atmosfera, a ponadto las wywiera większy nacisk na atmosferę niż grunty rolne”.

„Uważamy, że ten opór, wyższe turbulencje nad lasami są prawdopodobnie głównymi przyczynami tego, że znajdujemy więcej opadów w regionach z większą ilością lasów”.

Nowe lasy mają tendencję do odparowywania większej ilości wilgoci do atmosfery niż grunty rolne, a ta dodatkowa podaż jest głównym powodem zwiększonych opadów deszczu z wiatrem.

Dla autorów fakt, że drzewa sadzone w jednym kraju mogą mieć konsekwencje w innym, oznacza, że ​​świat powinien naprawdę wziąć pod uwagę wszystkie skutki tego, jak korzystamy z ziemi.

Pokazuje również po raz kolejny, że pomysł rozwiązania problemu zmian klimatu za pomocą drzew nie jest tak prosty, jak się to często przedstawia.

„Sadzenie drzew z pewnością nie jest szybkim rozwiązaniem problemu zmian klimatycznych” – powiedział prof. Wim Thiery z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, który nie był zaangażowany w nowe badania.

„Dodawanie nowych drzew lub przywracanie utraconych lasów nigdy nie może zrekompensować emisji gazów cieplarnianych wynikających ze spalania paliw kopalnych. W pierwszej kolejności musimy przestać generować te emisje”.

„Ale ograniczenie emisji nie wystarczy: będziemy również musieli aktywnie usuwać węgiel z atmosfery, jeśli chcemy pozostać poniżej 1,5 C ocieplenia. Z tej perspektywy sadzenie drzew staje się potencjalnym kandydatem do generowania tych negatywnych emisje, ale sadzenie drzew nigdy nie powinno być wymówką dla niepodejmowania działań na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla wszelkimi możliwymi sposobami”.

irme.pl

Źródło: BBC NEWS