CzłowiekEdukacjaNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Pracownicy biurowi w Wielkiej Brytanii spędzają za mało czasu na zewnątrz, a ponad połowa narzeka na brak świeżego powietrza

Shutterstock

Brytyjscy pracownicy biurowi spędzają niepokojąco ograniczoną ilość czasu na zewnątrz każdego dnia, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ambius, które wykazało, że prawie 40 procent spędza na zewnątrz maksymalnie 15 minut, nie licząc dojazdów do pracy, a dodatkowe 22 procent spędza maksymalnie 30 minut na zewnątrz.

To nawet mniej niż więźniowie, którzy zgodnie z wytycznymi ONZ wymagają „co najmniej jednej godziny odpowiednich ćwiczeń na świeżym powietrzu dziennie”.

Badani brytyjscy pracownicy spędzają średnio więcej czasu dziennie przy biurku lub na stanowisku pracy (6,8 godziny) niż w łóżku (6,4 godziny), odpoczywając w domu (3,5 godziny) lub na świeżym powietrzu (37 minut). Największym źródłem frustracji pracowników był brak świeżego powietrza (57 proc.), niewystarczająca ilość naturalnego światła (49 proc.) oraz brak roślin w pomieszczeniach (36 proc.).

Wprowadzenie roślin domowych (49 procent), ładniejszej grafiki (50 procent) i ciekawszej kolorystyki (54 procent) znalazło się na szczycie listy próśb pracowników o poprawę ich miejsca pracy.

Mimo spędzania większej ilości czasu przy biurku niż w łóżku, 80 procent stwierdziło, że wygodne łóżko jest dla nich bardzo ważne, podczas gdy tylko 53 procent przywiązuje taką samą wagę do posiadania wygodnego stanowiska pracy. Jednak NHS sugeruje, że nadmierne siedzenie może wpływać na metabolizm organizmu, wpływając na to, jak regulujemy poziom cukru, ciśnienie krwi i rozkład tłuszczu.

W badaniu zbadano również poziomy personalizacji w miejscu pracy. Pracownicy z Wielkiej Brytanii są często bardzo dumni z wnętrz swoich domów, jednak prawie 60 proc. nie personalizuje swojego biurka, aby było bardziej inspirujące lub pocieszające. Co piąty (21%) stwierdził, że w jego miejscu pracy obowiązuje polityka uniemożliwiająca personalizację, a mimo to połowa wszystkich respondentów stwierdziła, że czuje się zarówno bardziej produktywna, jak i mniej zestresowana, mając możliwość personalizacji miejsca pracy.

Kenneth Freeman, dyrektor ds. innowacji w Ambius, powiedział: „Ludzie mają wrodzoną potrzebę łączenia się z naturą i zieloną przestrzenią. Ponieważ pracownicy spędzają tak dużo czasu w pomieszczeniach, kierownicy biur muszą być bardziej świadomi wpływu, jaki miejsce pracy ma na samopoczucie. Wprowadzanie elementów natury do miejsca pracy lub umożliwienie im personalizacji stanowisk pracy ma pozytywny wpływ na wydajność, w tym wzrost produktywności, kreatywności i lepszego samopoczucia”.

„To niepokojące, jak mało czasu ludzie spędzają na zewnątrz w ciągu dnia pracy. Niezależnie od tego, czy jest to celowe, czy nie, wszyscy powinniśmy podjąć świadomy wysiłek, aby w ciągu dnia znaleźć czas, aby w jakiś sposób ponownie połączyć się z naturą – nawet dziesięciominutowy spacer na zewnątrz w porze lunchu może być regenerujący. Poza naturalnymi korzyściami płynącymi ze świeżego powietrza, poczucie bliskości świata przyrody może ogólnie sprawić, że poczujemy się szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej produktywni w ciągu dnia”.

###

IRME

Źródło: Workplace Insight