KlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Sześć faktów na temat oceanów

Ocean

Ocean pokrywa ponad 70% planety i wytwarza co najmniej 50% tlenu planety.

Między innymi z tego i wielu innych ważnych powodów, ekspert UNU-EHS, dr Jack O’Connor, wyjaśnia kilka interesujących faktów na temat oceanu i jego związku z życiem i źródłami utrzymania.

1. Oceany pomagają regulować klimat

Dzięki swojej biologii i ekologii ekosystemy morskie są naturalnymi regulatorami klimatu. Od fitoplanktonu i trawy morskiej po wieloryby i rekiny, organizmy morskie wychwytują i magazynują węgiel atmosferyczny, a następnie transportują go przez sieci pokarmowe do głębin morskich w celu długoterminowego przechowywania.

2. Oceany są domem dla większości życia na ziemi

Trójkąt koralowy, na przykład utworzony przez Malezję na zachodzie, Filipiny na północy i Wyspy Salomona na wschodzie, jest jednym z najbardziej bioróżnorodnych regionów na świecie i niekwestionowanym kapitałem bioróżnorodności w morzu.

Zawiera największą różnorodność koralowców (76% wszystkich gatunków), ryb rafy koralowej (37%) i żółwi (86%) na całym świecie.

Ze względu na szczególny status bioróżnorodności i 120 milionów ludzi, którzy bezpośrednio polegają na jego zasobach, wysiłki ochronne w trójkącie koralowym są coraz większe w celu zwalczania zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, niezrównoważonymi rybołówstwem i zanieczyszczeniem lądowym.

Niezbędne są działania polityczne na dużą skalę w celu ograniczenia nielegalnych i przełowienia oraz wzmocnienia zarządzania w celu wyegzekwowania zrównoważonych regulacji praktyk przemysłowych w tym wyjątkowym regionie

3. Oceany wspierają utrzymanie ludzkości

Bioróżnorodność morska jest głównym źródłem białka dla ponad miliarda ludzi na całym świecie.

Ponadto ponad trzy miliardy ludzi jest uzależnionych od bioróżnorodności morskiej i przybrzeżnej jako źródła utrzymania.

4. Zmiany klimatyczne zmieniają nasz ocean

Zmiana klimatu zmienia temperaturę, kwasowość i poziom tlenu w oceanie. W przypadku wrażliwych lub siedzących organizmów morskich prowadzi to do bezpośredniej utraty biomasy i bioróżnorodności, podczas gdy inne migrują do chłodniejszych obszarów, aby uciec.

Wpływ tych przybyszów na nowe ekosystemy jest w najlepszym razie nieprzewidywalny, a często katastrofalny. Najważniejszym priorytetem, aby temu zaradzić, jest natychmiastowa i znacząca redukcja globalnych emisji CO2.

5. Musimy chronić oceany

Ponieważ 90% populacji dużych ryb jest uszczuplone i do 50% raf koralowych zostało utraconych lub uszkodzonych, zabieramy z oceanu więcej, niż można uzupełnić.

Aby chronić i zachować ocean i wszystko, co podtrzymuje, musimy stworzyć nową równowagę, zakorzenioną w prawdziwym zrozumieniu oceanu i tego, jak odnosi się do niego ludzkość.

Musimy zbudować połączenie z oceanem, które będzie integracyjne, innowacyjne i oparte na lekcjach z przeszłości.

Walka o ochronę oceanu nie zaczyna się i nie kończy na pełnym morzu lub w salach władzy. Możemy pomóc od razu, będąc świadomym używanych chemikaliów i tworzyw sztucznych oraz dokonując zrównoważonych, zróżnicowanych wyborów w zakresie spożycia owoców morza.

6. Jednym z największych współczesnych zagrożeń dla oceanu jest nasza nadmierna konsumpcja

Od ciągłego wszechobecnego używania jednorazowych tworzyw sztucznych po globalny popyt i nieuregulowane łańcuchy wartości napędzające niezrównoważone, często nielegalne praktyki połowowe, nie tylko usuwamy malejącą ilość ryb w oceanie, ale rujnujemy siedlisko dla tych, którzy pozostają.

Wynika to po części z trudności w regulowaniu działalności na pełnym morzu, poza zasięgiem wzroku większości z nas.

Dwa ważne sposoby radzenia sobie z tym wyzwaniem to zmniejszenie szkodliwych dotacji rządowych, na których opiera się wiele niezrównoważonych praktyk połowowych, oraz kształcenie się na temat zrównoważonej gospodarki morskiej.

###

irme.pl

Współpraca: United Nations