EkologiaKlimatŚrodowisko

Nowa Zelandia wyceni owcze i krowie bekanie w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych

Wypas owiec w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia opublikowała projekt planu ustalenia ceny emisji z rolnictwa w celu rozwiązania problemu jednego z największych źródeł gazów cieplarnianych w kraju, jakim jest odbijanie owiec i bydła.

Propozycja uczyniłaby Nową Zelandię, dużym eksporterem produktów rolnych, pierwszym krajem, w którym rolnicy płacą za emisje z hodowli, podało Ministerstwo Środowiska.

Nowa Zelandia, zamieszkana przez 5 milionów ludzi, ma około 10 milionów bydła i 26 milionów owiec.

Prawie połowa całkowitej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z rolnictwa, głównie metanu, ale emisje rolnicze były wcześniej wyłączone z krajowego systemu handlu uprawnieniami do emisji, co wywołało krytykę zobowiązania rządu do powstrzymania globalnego ocieplenia.

Zgodnie z projektem planu, przygotowanym przez przedstawicieli rządu i społeczności rolniczej, rolnicy będą musieli płacić za emisje gazów od roku 2025.

Gazy krótko- i długowieczne będą wyceniane osobno, choć do obliczenia ich ilości będzie stosowana jedna miara.

„Nie ma wątpliwości, że musimy zmniejszyć ilość metanu, który wprowadzamy do atmosfery, a skuteczny system cen emisji dla rolnictwa będzie odgrywał kluczową rolę w tym, jak to osiągniemy”, powiedział minister ds. zmian klimatu James Shaw.

Wniosek zawiera zachęty dla rolników, którzy ograniczają emisje poprzez dodatki paszowe, podczas gdy leśnictwo w gospodarstwie może być wykorzystywane do zrównoważenia emisji.

Dochody z programu będą inwestowane w badania, rozwój i usługi doradcze dla rolników.

„Nasze zalecenia umożliwiają zrównoważoną produkcję żywności i błonnika dla przyszłych pokoleń, jednocześnie odgrywając sprawiedliwą rolę w wypełnianiu zobowiązań klimatycznych naszego kraju”, powiedział Michael Ahie, przewodniczący partnerstwa sektora pierwotnego, He Waka Eke Noa.

Propozycja ta mogłaby potencjalnie stanowić największe zakłócenie regulacyjne w rolnictwie od czasu zniesienia subsydiów rolnych w latach 80., powiedziała Susan Kilsby, ekonomistka rolna w ANZ Bank.

Ostateczna decyzja w sprawie programu spodziewana jest w grudniu.


irme.pl

Źródło: REUTERS