Ekologia

Ekologiczny plastik – dobrze prosperująca alternatywa dla polietylenu

Okazuje się, że niemieccy chemicy wynaleźli dwie dobrze prosperujące alternatywy dla polietylenu o wysokiej gęstości, które można łatwiej i blisko 10 razy wydajniej poddać recyklingowi chemicznemu.

Roślinny plastik wytwarzany jest z olejów, dzięki czemu jest o wiele przyjaźniejszy dla środowiska niż konwencjonalne tworzywa sztuczne, oparte na paliwach kopalnianych.

Aktualnie, większość recyklingu opiera się na metodzie mechanicznej, w której plastik jest sortowany i rozdrabniany w sposób, aby można go było użyć ponownie.

Recykling chemiczny natomiast, polega na rozbijaniu długich łańcuchów polimerowych tworzywa za pomocą ciepła lub rozpuszczalników.

Dzięki temu, możliwe jest uzyskanie monomerów.

Główną przeszkodą w rozwoju drugiej technologii są silne wiązania w strukturze molekularnej materiału.

Polietylen, będący najpowszechniejszym rodzajem tworzywa sztucznego wymaga co najmniej 600°C, aby wiązania te mogły zostać zerwane.

„To stabilność łańcuchów węglowodorowych jest w tym przypadku największym problemem” – stwierdził Stefan Mecking, główny autor eksperymentu.

Tworzywa sztuczne opracowane przez naukowca wraz z zespołem posiadają wiązania chemiczne, które można zerwać o wiele prościej.

Recykling chemiczny materiałów, które byłyby formami poliestru i poliwęglanu wymagał umieszczenia ich w etanolu/metanolu wraz z katalizatorem o temp. 120°C bądź 150°C bez katalizatora.

W następnym kroku, naukowcy schłodzili i rekrystalizowali plastik przed jego odfiltrowaniem.

W przypadku poliwęglanu, odzyskano 96% materiału.

Zespół chemików nadal prowadzi badania nad użytecznością tego rodzaju tworzywa sztucznego.

Aktualnie sprawdzają potencjał do druku 3D.

Jedyną wadą według autora jest jego koszt, choć raport przeprowadzony przez Global Alliance for Incinerator Alternatives wskazał również na zbyt małą liczbę badań, wskazujących na bezpieczeństwo stosowania recyklingu chemicznego przy nowych tworzywach.

Źródło: anywhere.pl