EkologiaGospodarkaKlimatPrzemysł

Nowy raport podsumowuje, że zaplanowano zbyt wiele nowych elektrowni węglowych, aby osiągnąć cel klimatyczny 1,5°C

Elektrownia węglowa

Liczba elektrowni węglowych, które są rozwijane na całym świecie, spadła w zeszłym roku, ale nadal spala się zbyt dużo węgla i planuje się zbyt wiele nowych elektrowni węglowych, aby świat mógł utrzymać się w bezpiecznych granicach temperatur.

Zużycie węgla wydawało się spadać w perspektywie długoterminowej przed pandemią Covid-19, ale blokady na całym świecie i wstrząsy gospodarcze spowodowały wzrost liczby nowych projektów węglowych w r. 2020, zwłaszcza w Chinach.

W ubiegłym roku, jak wynika z opublikowanego raportu Global Energy Monitor, łączna moc rozwijanych elektrowni węglowych ponownie spadła gwałtownie, o około 13%, z 525 GW do 457 GW, co jest rekordowym poziomem dla nowych elektrowni w budowie. Zmniejszyła się również liczba krajów planujących nowe zakłady, z 41 na początku r. 2021 do 34 krajów.

Jednak te zachęcające sygnały zostały zniwelowane przez spowolnienie wycofywania z eksploatacji starszych elektrowni węglowych. Wycofano około 25 GW mocy – mniej więcej tyle, ile nowych mocy oddanych do użytku w Chinach – a ilość energii elektrycznej wytworzonej z węgla wzrosła o 9% w r. 2021 do rekordowego poziomu, więcej niż odbicie od 4% spadku w r. 2020, kiedy Covid uderzył pierwszy.

Autorzy raportu doszli do wniosku, że „ostatniego tchnienia węgla jeszcze nie widać”, mimo że kraje zgodziły się na szczycie klimatycznym ONZ Cop26 w listopadzie zeszłego roku na „wycofywanie” węgla. W zeszłym roku Międzynarodowa Agencja Energetyczna #MAE ostrzegła, że ​​żadne nowe poszukiwania paliw kopalnych nie mogą mieć miejsca, jeśli świat miałby ograniczyć globalne ogrzewanie do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Ciągłe wykorzystanie węgla następuje pomimo coraz ostrzejszych ostrzeżeń naukowców w ostatniej ocenie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu #IPCC, który stwierdził, że świat znacznie przekroczyłby limit 1,5 C bez szybkiej redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Flora Champenois z Global Energy Monitor, jeden z autorów raportu, powiedział: „Rurociąg elektrowni węglowej kurczy się, ale po prostu nie ma już budżetu węglowego na budowę nowych elektrowni węglowych. Musimy się teraz zatrzymać. Dyrektywa najnowszego raportu #IPCC dotycząca walki z szansą na znośny klimat jest jasna – przestań budować nowe elektrownie węglowe i wycofaj istniejące w rozwiniętym świecie do r. 2030, a wkrótce potem w pozostałej części świata”.

Wojna na Ukrainie również zebrała swoje żniwo, podnosząc ceny gazu i czyniąc węgiel tańszym w porównaniu, kusząc firmy i kraje do spalania większej ilości najbrudniejszego paliwa. Ale Lauri Myllyvirta, główny analityk Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem, a także inny współautor raportu, powiedział, że może być również to, że wiele krajów – szczególnie w Europie – szukało możliwości zreformowania swoich systemów energetycznych, aby przyspieszyć czystą energię i podkreślić efektywność energetyczną.

„Naprawdę ważne jest, aby zauważyć, jak duży był ruch w kierunku czystej energii i wydajności w odpowiedzi na inwazję”, powiedział.

Dodał, że osłabienie popytu w Chinach również osłabia perspektywy dalszego ożywienia węgla. Kluczowa byłaby reakcja kraju na obecne odrodzenie się Covid-19 i niepewną gospodarkę światową. „Pytanie brzmi, czy Chiny rzeczywiście dążą do wysokiej jakości wzrostu gospodarczego, o którym mówiło przywództwo”.

Od czasu wybuchu pandemii Covid-19 Chiny uruchomiły więcej nowych elektrowni węglowych niż reszta świata razem wzięta, ale plany chińskiego rządu dotyczące zwiększenia produkcji czystej energii elektrycznej do r. 2025 powinny oznaczać, że zużywa się mniej węgla, nawet jeśli jest to nowy opalany węglem tam budowane są elektrownie.

Jednak według raportu budowa takich zakładów musi być kontrolowana znacznie bardziej rygorystycznie, w przeciwnym razie rosnąca nadwyżka mocy produkcyjnych może zaszkodzić transformacji w kraju.

Na całym świecie nadal działa ponad 2400 elektrowni węglowych w 79 krajach, co daje łącznie prawie 2100 GW mocy. Tylko 170 elektrowni nie jest objętych ostatecznym terminem wycofywania lub celem neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, ale zaplanowano zbyt mało, aby przejść na emeryturę na czas, aby utrzymać się w granicach 1,5 °C.


irme.pl

Źródło: GLOBAL ENERGY MONITOR