Naukowcy z Natural England opracowali obraz wpływu, jaki różne brytyjskie siedliska mogą mieć na usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery i pomaganie nam osiągnąć zero netto do roku 2050, przy jednoczesnym zapewnieniu zarówno bioróżnorodności, jak i ochrony.
W najbardziej kompleksowym do tej pory raporcie na temat wpływu krajobrazu kraju na magazynowanie i sekwestrację dwutlenku węgla naukowcy odkryli, że torfowiska i rodzime lasy to siedliska, które mają największą zdolność do magazynowania dwutlenku węgla, ale wiele innych, w tym siedliska przybrzeżne i morskie, takie jak Łąki słone i trawy morskie odgrywają znaczącą rolę w pomaganiu Wielkiej Brytanii w osiągnięciu zera netto do r. 2050.
Raport podkreśla również znaczenie ochrony tradycyjnie zarządzanych siedlisk, takich jak żywopłoty, łąki kośne, wrzosowiska i stare sady, jako sposób na zachowanie zasobów węgla i dzikiej przyrody, których rozwój mógł zająć wieki. Istnieją również dobre możliwości tworzenia nowych płatów siedlisk i żywopłotów w krajobrazach rolniczych dla bioróżnorodności i magazynowania dwutlenku węgla.
Przyszłe systemy zarządzania gruntami środowiskowymi dla rolników i zarządców gruntów będą nagradzać rolników za tworzenie i utrzymywanie siedlisk, takich jak rodzime lasy i torfowiska, przy czym program przywracania krajobrazu ma na celu zachęcanie do poważnych zmian w zarządzaniu gruntami i przywracania siedlisk na obszarach zalesionych i torfowiskowych w całej Anglii.
W badaniu przyjrzano się szerokiej gamie naturalnych siedlisk Wielkiej Brytanii, stwierdzając, że:
- Lasy charakteryzują się wysokim stopniem sekwestracji dwutlenku węgla – w zależności od gatunku, wieku i lokalizacji. Nowe rodzime lasy mogą wspierać bioróżnorodność, jednocześnie pochłaniając węgiel. Stare lasy mogą stać się znaczącymi magazynami dwutlenku węgla, a hektar rodzimych lasów pochłania ekwiwalent CO2 każdego roku podczas 13-krotnych lotów z Londynu do Rzymu.
- Mokradła słone mogą być bardzo efektywnymi magazynami dwutlenku węgla, a także pomagać wybrzeżom przystosować się do przyszłych zmian klimatycznych. Regeneracja łąk traw morskich może również wychwytywać węgiel z atmosfery w roślinności, a także zatrzymywać węgiel z innych miejsc w osadach. Jeden hektar słonych bagien każdego roku zakopuje ekwiwalent dwutlenku węgla w stosunku do rocznej emisji dwutlenku węgla przeciętnego samochodu.
- Sady i żywopłoty skutecznie przechowują znaczne ilości węgla, ale generalnie zajmują mniejszy obszar niż inne siedliska i są regularnie wycinane, co ogranicza przyrost węgla. Ich wrażliwe zarządzanie może jednak zwiększyć składowanie dwutlenku węgla, zapewniając jednocześnie korzyści dla dzikiej przyrody i dziedzictwa kulturowego w krajobrazach rolniczych.
- Torfowiska są największymi magazynami węgla. W zdrowym stanie powoli wchłaniają węgiel, ale mogą to robić w nieskończoność. Gleby torfowiskowe mogą mieć głębokość ponad 10 metrów i zawierają ogromne zasoby węgla, które rozwijały się przez wiele tysiącleci. Węgiel zatrzymywany w głębokich glebach torfowych torfowisk i torfowisk wysokich zawiera osiem razy więcej węgla niż równoważna powierzchnia tropikalnych lasów deszczowych.
- Wrzosowiska i łąki magazynują więcej dwutlenku węgla niż współczesne krajobrazy rolnicze, ale mniej niż torfowiska, słone bagna i stare lasy. Ochrona tych starych, ugruntowanych siedlisk jest ważna dla bioróżnorodności, a także zasobów węgla, które posiadają, ponieważ akumulacja obu tych zasobów mogła zająć stulecia.
Tony Juniper, przewodniczący Natural England, powiedział:
„Badania te ujawniają fundamentalne znaczenie ochrony i poprawy środowiska naturalnego w sprostaniu wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu. Usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery, który ma być przechowywany w ekosystemach, w tym w lasach, torfowiskach i słonych bagnach, jest istotną częścią naszej drogi do zera netto, a jeśli zostanie to zrobione w sposób zintegrowany, pomoże spełnić nasze ambicje w zakresie odbudowy przyrody, a także zmiany klimatu adaptacji, takich jak zmniejszenie ryzyka powodzi”.
Dr Ruth Gregg, starsza specjalistka ds. zmian klimatycznych w Natural England i główna autorka raportu, powiedziała:
„Naturalne i dzikie miejsca odegrają kluczową rolę w walce z kryzysem klimatycznym. Badanie to daje najpełniejszy obraz wpływu otaczających nas siedlisk na magazynowanie i sekwestrację dwutlenku węgla. Oprócz podkreślenia dobrze znanego znaczenia magazynów dwutlenku węgla, takich jak torfowiska i lasy, mamy teraz znacznie lepsze zrozumienie pełnego wpływu innych siedlisk, takich jak żywopłoty i słone bagna, oraz sposobu, w jaki powinniśmy nimi zarządzać w przyszłości. Nasze siedliska nie tylko wychwytują węgiel, ale zapewniają wiele innych korzyści dla bioróżnorodności i dobrobytu społeczeństwa. Aby tworzenie i odbudowa siedlisk osiągnęło swój pełny potencjał, pomagając Wielkiej Brytanii osiągnąć zero netto do roku 2050, musimy działać już teraz, opierając decyzje na solidnych podstawach naukowych i przyjmując strategiczne podejście. Ten raport wesprze Natural England, rząd i organizacje ekologiczne w całym kraju, aby to zrobić”.
Z kolei Darren Moorcroft, dyrektor generalny Woodland Trust powiedział:
„Raport Woodland Trust o stanie lasów i drzew 2021 dostarczył nowych dowodów na znaczny poziom węgla w dawnych lasach, przechowując 36% całkowitego węgla w lasach Wielkiej Brytanii, mimo że stanowią one tylko 25% wszystkich obszarów leśnych.
Oczekuje się, że te magazyny dwutlenku węgla podwoją się w ciągu najbliższych 100 lat, co dowodzi znaczenia ochrony i przywracania tych niezastąpionych siedlisk. Uznanie znaczenia rodzimych lasów i innych cennych siedlisk jako naturalnych rozwiązań dotyczących zmiany klimatu i odbudowy przyrody ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania kryzysu klimatycznego i z zadowoleniem przyjmujemy ten wkład Natural England w rosnącą bazę dowodową”.
Badania będą nieocenionym źródłem informacji dla rządu w ramach nadchodzącego planu działań na rzecz drzew i lasów, wraz z pakietem środków promujących odtwarzanie torfowisk. Pomoże to również grupom środowiskowym, władzom lokalnym i zarządcom gruntów we współpracy, aby zapewnić korzyści w zakresie różnorodności biologicznej i pomóc Wielkiej Brytanii osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto do roku 2050, jednocześnie zwiększając korzyści ekonomiczne dla społeczeństwa dzięki przyrodzie, jak niedawno określono w Dasgupta.
# # #
irme.pl
Źródło: gov.uk