Ekologia

Francja zakazuje pakowania większości owoców i warzyw w tworzywa sztuczne

Od Nowego Roku we Francji obowiązuje nowe prawo zakazujące pakowania większości owoców i warzyw w tworzywa sztuczne. Ogórki, cytryny i pomarańcze należą do 30 odmian, których zawijanie w folię jest zabronione. Zwolnione będą większe opakowania oraz owoce siekane lub przetworzone.

Prezydent Emmanuel Macron nazwał zakaz „prawdziwą rewolucją” i powiedział, że pokazuje on zaangażowanie kraju w wycofywanie plastików jednorazowego użytku do 2040 roku.

Uważa się, że ponad jedna trzecia produktów owocowych i warzywnych we Francji jest sprzedawana w opakowaniach plastikowych, a urzędnicy rządowi uważają, że zakaz może zapobiec używaniu miliarda przedmiotów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych każdego roku.

W oświadczeniu ogłaszającym nowe prawo Ministerstwo Środowiska stwierdziło, że Francja używa „oburzającej ilości” tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i że nowy zakaz „ma na celu ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku i zwiększenie jego zastępowania innymi materiałami lub materiałami wielokrotnego użytku i recyklingu. opakowanie”.

Zakaz jest częścią wieloletniego programu wprowadzonego przez rząd Macrona, w ramach którego tworzywa sztuczne będą powoli wycofywane z wielu branż.

Od roku 2021 zakazano stosowania plastikowych słomek, kubków i sztućców, a także styropianowych pudełek na wynos.

A później w 2022 r. przestrzenie publiczne będą zmuszone zapewnić fontanny z wodą, aby ograniczyć zużycie plastikowych butelek, publikacje będą musiały być wysyłane bez plastikowych opakowań, a restauracje fast food nie będą już mogły oferować darmowych plastikowych zabawek.

Jednak dane branżowe wyrażają zaniepokojenie tempem wprowadzania nowego zakazu.

Philippe Binard z European Fresh Produce Association powiedział, że „usunięcie plastikowych opakowań z większości owoców i warzyw w tak krótkim czasie nie pozwala na testowanie i wprowadzanie alternatyw w odpowiednim czasie oraz usuwanie zapasów istniejących opakowań”.

Kilka innych krajów europejskich ogłosiło w ostatnich miesiącach podobne zakazy, realizując zobowiązania podjęte na niedawnej konferencji COP26 w Glasgow.

Ale też i Hiszpania ogłosiła, że ​​od roku 2023 wprowadzi zakaz sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach, aby umożliwić biznesowi znalezienie alternatywnych rozwiązań.

Rząd Macrona ogłosił również kilka innych nowych przepisów dotyczących ochrony środowiska, w tym przepisy wzywające do reklam samochodów w celu promowania bardziej ekologicznych alternatyw, takich jak spacery i jazda na rowerze.

###

irme.pl

Źródło: BBC NEWS