Klimat

Globalne dostawy żywności ucierpią wraz ze wzrostem temperatury – raport o kryzysie klimatycznym

Shutterstock

Produkcja żywności na całym świecie ucierpi, ponieważ globalne ocieplenie osiągnie 1,5 stopnia Celsjusza, co będzie miało poważny wpływ na zaopatrzenie w żywność w ciągu najbliższych dwóch dekad, ostrzegają naukowcy po największym dotychczas raporcie naukowym na temat kryzysu klimatycznego.

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu w szóstym raporcie, rosnące temperatury będą oznaczać, że będzie więcej okresów w roku, w których temperatury przekroczą dopuszczalne normy.

Politycy na całym świecie nadal odpowiadali na raport. Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, opublikował na swoim kanale w mediach społecznościowych wideo, w którym przedstawił cztery obszary, na których chciał się skoncentrować w okresie poprzedzającym jesienny szczyt w sprawie zmian klimatycznych: zakazanie węgla w produkcji energii do 2040 r., a także paliw kopalnych w transporcie ; nakłanianie krajów do gromadzenia gotówki, aby pomóc biedniejszym krajom w walce ze zmianami klimatu; i kończąc „rzeź lasów”.

Prezydent USA Joe Biden był pod presją, aby uchwalić swoje przepisy dotyczące zmian klimatycznych, po tym, jak powiedział: „Nie możemy się doczekać, aby poradzić sobie z kryzysem klimatycznym. Znaki są nie do pomylenia. Nauka jest niezaprzeczalna. A koszt bezczynności wciąż rośnie.”

W Australii premier Scott Morrison wskazał palcem na Chiny, mówiąc na wtorkowej konferencji prasowej, że nie można zignorować, że świat rozwijający się odpowiada za „dwie trzecie globalnych emisji” i dodał, że emisje w Chinach „stanowią więcej niż całe OECD połączone ”.

Chiński rząd wydał oświadczenie dla AFP, w którym stwierdził, że „Chiny nalegały na priorytetowe traktowanie zrównoważonego, ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju”. Dodał, że prezydent Xi Jinping zamierza „ściśle kontrolować” rozwój elektrowni węglowych.

Raport stwierdza, że ​​wyzwania dla naszych systemów produkcji żywności będą tylko jednym ze skutków: zmieniające się wzorce opadów spowodują, że wiele obszarów będzie narażonych na suszę, a ekstremalne warunki pogodowe utrudnią pracę w rolnictwie i zniszczą uprawy.

###

irme.pl

Źródło: The Guardian