CzłowiekEkologiaPrzemysłŚrodowisko

Czy Poznań zamieni się w stolicę mody ekologicznej?

Znalezione obrazy dla zapytania pokaz mody na targach w poznaniu
Pokaz mody

Targi Mody Poznań

Niebawem Poznań zamieni się w modową stolicę Polski.

Już 27 i 28 sierpnia na terenach Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się Targi Mody Poznań.

Celem wydarzenia od zawsze była i jest promocja trendów i pokazanie różnorodności branży, dlatego też wszyscy uczestnicy targów mają niepowtarzalną okazję by spotkać się z twórcami modowych projektów, zawrzeć liczne umowy handlowe oraz z bliska przyjrzeć się najmodniejszym tkaninom, kolorom czy fasonom.

Ale to nie wszystko, bowiem jesienna edycja będzie jeszcze bardziej wyjątkowa, jeszcze bardziej niepowtarzalna.

Wciąż powracające tematy ekologii czy zero-waste sprawiły, że oferta Targów Mody w Poznaniu została wzbogacona o nowy temat. O ekologię i dbanie o środowisko.

Marki w obliczu ochrony środowiska

Da się zauważyć, że marki coraz bardziej zwiększają swoją świadomość w zakresie ochrony środowiska, postrzegając ją dużo bardziej kompleksowo i starają się o nią dbać.

Priorytetem są przede wszystkim ekologiczne tkaniny.

Branża mody zaskoczyła wszystkich jeszcze bardziej, kiedy zaczęto tworzyć materiały ze skóry ananasa, łupin kokosa czy nawet opon rowerowych.

Okazuje się, że rzeczy niemożliwe nie istnieją!

Kolekcje powstałe z produktów recyklingowych coraz częściej wypełniają wybiegi, showroomy oraz sklepowe półki na całym świecie.

Bycie eko jest po prostu trendy!

Kongres fachowców

Już po raz drugi podczas targów odbędzie się ekspercka debata na temat branży mody i zastosowaniu w niej najnowszych technologii, social-mediów i współczesnych trendów tzw.

Kongres fachowców. Choć zrównoważona moda to niezwykle ważny temat, Kongres Fachowców dotyczyć będzie w dużej mierze także internetu i tego, jak to medium zmienia świat mody.

Eksperci poruszą m.in. tematy e-commerce’u i wirtualnych przymierzalni.

Elementem dodanym będzie również obecność specjalistów, którzy opowiedzą nieco o aspekcie ekologii i zero-waste w modzie – przodującym trendzie, coraz chętniej wykorzystywanym przez odzieżowe marki na całym świecie.

Zielona moda

Podczas tegorocznej edycji Targów Mody Poznań ekologiczne marki zagoszczą w dedykowanej im alejce na poziomie 1. Poznań Congress Center.

Znajdzie się tam miejsce dla marki NAGO, której twórcy świadomie wybierają wyłącznie naturalne materiały.

Proponowane przez nich ubrania są uszyte z miłych dla ciała i przyjaznych dla środowiska organicznej bawełny, tencelu, cupro czy znakomitej jakościowo wełny. Są ponadczasowe, uwalniają od przymusu pogoni za trendami, stanowią uniwersalną bazę szafy.

Z kolei Odzieżowe Pole pokaże swoją linię Eco Ego.

Odzież szyta wyłącznie z tkanin przyjaznych środowisku, takich jak len, konopie, jedwab i organiczna bawełna, podkreśla bliski związek człowieka z naturą.

Ubrania Eco Ego są adresowane do świadomych konsumentów, którzy wiedzą, że ich wybory zakupowe mają wpływ na losy Ziemi.

Z organicznej bawełny tworzy także marka Cottonganic.

Proponowane przez nią kobiece, pełne słowiańskiej symboliki ubrania to idealne rozwiązanie na jesień i zimę. Wysoka jakość materiałów sprawia, że będą nam służyć latami.

Swoją ofertę przedstawi również marka Bindka, która większość swoich produktów tworzy z materiałów pochodzących z recyklingu.

W ten sposób powstają niepowtarzalne krawaty, muchy, spinki czy paski.

Ekologicznie i z wyobraźnią

Moda jest przemysłem w którym wyobraźnia twórców jest jedynym ograniczeniem.

Kreatorzy nie raz przekraczali już granice dobrego smaku, wygody czy płci.

Aby stworzyć coś interesującego i oryginalnego trzeba wymknąć się schematom i pójść o krok dalej. Funkcjonalność niejako wiąże się z ideą inteligentnej odzieży.

Ale jak wiadomo piękno nie zawsze idzie w parze z użytecznością. Ale ekologiczne ubrania coraz częściej idą w parze z doskonałą formą.

Powoli jesteśmy świadkami zmiany w podejściu do mody i sposobie jej realizacji – od ręcznego krawiectwa, przez użycie maszyn aż po rozkwit nowoczesnych technologii.

Moda vs. nowoczesna technologia

Wielu producentów sięga po rozwiązania z zakresu nowoczesnych technologii.

Poliestrowe włókna, które powstają w wyniku rozdrobnienia butelek, sztućców czy tacek, coraz częściej zastępują naturalne tkaniny.

Wiele marek łączy tak pozyskany materiał z włóknami bawełnianymi i wykorzystuje go do produkcji dżinsów i toreb.

Coraz większą popularnością w świecie mody cieszą się też wegańskie zamienniki skóry naturalnej.

Jednym z najnowszych i jednocześnie najbardziej trendy jest tworzywo piñatex, produkowane ze skóry ananasa.

Jedną z kilku marek w Polsce, które wykorzystują ten materiał do produkcji butów, jest Fairma, która pojawi się w Poznaniu.

O tym, że rośliny to przyszłość mody, wie doskonale Zuzanna Wójcik.

Absolwentka warszawskiej Katedry Mody swoją kolekcję SUPERNATURE oparła na tkaninach, które jak najmniej szkodzą środowisku.

Wybrała materiały wykonane z włókien banana, bambusa, eukaliptusa, lotosu i lnu, czyli roślin, których hodowle potrzebują niewiele wody.

Ekologia okiem fachowców

Zuzanna Wójcik będzie obecna nie tylko w przestrzeni wystawienniczej Targów Mody Poznań.

Projektantka wystąpi również jako jedna z prelegentek Kongresu Fachowców.

Tematyczna debata ekspertów, której poprzednie edycje odbiły się szerokim echem w mediach i w środowisku mody, odbędzie się 27 sierpnia w godzinach od 9:30 do 13:30.

W tym roku, obok tematów takich jak e-commerce, nowoczesne technologie czy druk 3D, kongres skupiać się będzie również na ekologii i zrównoważonej modzie.

Zuza Wójcik wygłosi prelekcję „Działania dla poprawy sytuacji przemysłu tekstylnego i modowego w kontekście kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia środowiska”.

Opowie o nadprodukcji, zanieczyszczaniu środowiska, ekologicznych materiałach, roślinach barwierskich i wykorzystaniu druku 3D.

Z kolei reprezentująca markę Slogan Monika Krawczykowska w wykładzie „Odpowiedzialna moda we współczesnym świecie” przedstawi Slogan jako jedno z pionierskich przedsiębiorstw wegańskich.

Projektantka postara się przekonać słuchaczy, że tworzenie ubrań z poszanowaniem dla planety i wolnych od cierpienia zwierząt wcale nie jest trudne.

Trzecią prelekcję o ekologii wygłoszą w imieniu marki NAGO Jan Stasz i Julia Turewicz.

Podczas wykładu „Przykład marki modowej propagującej zrównoważony rozwój” zwrócą uwagę przede wszystkim na to, w jaki sposób komponować bazę garderoby.

Wyjaśnią też, dlaczego świadomy wybór materiałów jest tak ważny dla naszego środowiska.

Zrównoważona moda

Zrównoważony rozwój jest bardzo ważnym elementem w kreowaniu wizerunku marki.

Obecnie każdy projektant czy sieciówka chce być z tym hasłem kojarzony.

Gwarantuje to nie tylko korzystny PR, ale również proponowanie wyższych ceny w zamian za modową odpowiedzialność.

Zaczynamy dostrzegać niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą fast fashion.

Projektanci (m.in. Stella McCartney, Armani, Vivienne Westwood) chcąc sprostać wymaganiom klientów, oferują ekologiczną i ciekawą modę.

Niektórzy zmieniają lokalizację swoich fabryk, tak by ograniczyć emisję spalin, inni tworzą swoje kolekcje w taki sposób, aby zredukować do minimum odpady z tkanin.

Ekorozwój w przemyśle modowym

W obliczu kryzysu klimatycznego coraz więcej marek stawia na zrównoważony rozwój, ekologiczne tkaniny i nowoczesne technologie.

W Targach Mody Poznań, wezmą udział ekologiczne marki, a w ramach Kongresu Fachowców odbędą się prelekcje, warsztaty i wykłady dotyczące etycznej przyszłości branży.

Ekologiczne materiały to jednak za mało. Produkcja zgodna z zasadami zrównoważonej mody stanowi dla marek ogromne wyzwanie.

Polacy mają coraz większą świadomość tego, że projektowanie w duchu eko wymaga kompleksowych rozwiązań.

Choć według badań przeprowadzonych przez KPMG zaledwie 8 proc. z nas deklaruje, że podczas zakupów zwraca uwagę na odpowiedzialność społeczną danej marki, ta liczba z roku na rok rośnie.

To niezwykle ważne, bo to właśnie my, konsumenci, mamy moc, by zmienić świat mody na lepsze.

Do szerzenia świadomości ekologicznej przyczyniają się branżowe wydarzenia takie jak tegoroczne Targi Mody Poznań.

Dbając o środowisko wszyscy na tym wygrywamy.

Rozważnie gospodarując zasobami, stosując przyjazne dla środowiska i człowieka materiały i metody ich obróbki, godziwie wynagradzając pracowników przyczyniamy się do powstania mody, która z szacunkiem podchodzi do źródła, z którego czerpie.

O czystszym powietrzu, wodzie i glebie nie wspominając.

Oprac: IRME Źródło: PAP/vogue.pl