CzłowiekEkologiaPrzemysłŚrodowisko

Aspekty ekologiczne w produkcji mebli

Aspekt ekologiczny to bardzo ważny element polityki odpowiedzialnego biznesu

Każde przedsiębiorstwo oddziałuje na środowisko naturalne, niezależnie od typu produkcji, a odpowiedzialność za nie stała się koniecznością i wręcz obowiązkiem.

Aspekt ekologiczny to bardzo ważny element polityki odpowiedzialnego biznesu.

To on decyduje w efekcie i w dłuższej perspektywie o jakości naszego życia.

Obszar dotyczący środowiska naturalnego obejmuje bardzo szerokie spektrum zagadnień, jak decyzje dotyczące wyboru surowców, pakowania czy dystrybucji, zarządzania odpadami, edukację ekologiczną itp.

Świadomość ekologiczna przedsiębiorstwa powinna polegać przede wszystkim na promowaniu proekologicznych postaw wśród interesariuszy, w tym pracowników, dostawców oraz odbiorców, a nie jedynie na wdrażaniu określonych norm i standardów.

Ekologia, to ostatnio modny termin. Wiele mówi się o efekcie cieplarnianym, zanieczyszczeniu środowiska, niekontrolowanej wycince lasów itp. natomiast ciekawym i dyskusyjnym materiałem w tym aspekcie jest las oraz samo drewno.

Z jednej strony często pojawia się jako negatywny przykład niszczenia przyrody i środowiska, a z drugiej strony nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że prawidłowo pozyskane drewno jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów jaki istnieje. Jest to także materiał łatwo odnawialny.

W porównaniu do innych materiałów np. tworzyw sztucznych, wytwarzanie produktów drewnianych wymaga bardzo małych nakładów energii.

Jego naturalny rozkład bądź utylizacja również jest dużo bardziej bezpieczna i przyjazna dla środowiska w porównaniu z innymi materiałami.

Nawet pomimo stosowania w produkcji mebli produktów wykończeniowych typu impregnaty i lakiery utylizacja jest dużo mniej obciążająca dla środowiska i przebiega znacznie szybciej niż wyrobów z tworzywa, szkła czy metalu.

Cieszy fakt, że coraz bardziej powszechna staje się świadomość o zanieczyszczeniach będących efektem produkcji i utylizacji tworzyw sztucznych oraz rośnie świadomość projektantów, producentów mebli i finalnych użytkowników o stosowaniu do wykańczania powierzchni mebli środków ekologicznych, które z roku na rok zyskują na popularności.

Produkt ekologiczny, czyli jaki?

Przede wszystkim należy pamiętać, żeby dany produkt można było opisać mianem „ekologiczny” musi on spełniać kilka istotnych warunków.

Mianowicie do wykańczania powierzchni mebli należy stosować produkty niezawierające rozpuszczalników organicznych lub zawierających te rozpuszczalniki w bardzo małych ilościach.

W nowoczesnych powłokach rozpuszczalniki zastąpione zostały przez wodę, co pozwala na zminimalizowanie emisji lotnych związków organicznych.

Wodorozcieńczalne bejce i lakiery są więc dużo bardziej bezpieczne dla środowiska i człowieka.

Dodatkowo produkty te nie stanowią zagrożenia pożarowego, nie wymagają kosztownego transportu i magazynowania (wymogi ADR)., czy wydajnych (czasami energochłonnych) systemów wentylacyjnych.

A zatem pojęcie „ekologiczny” w odniesieniu do wyrobów takich, jak kleje, lakiery, bejce, oleje czy woski oznacza, że są to produkty przyjazne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla użytkowników.

Pod uwagę należy brać proces produkcji danego rozwiązania oraz cały okres jego „życia” na powierzchni zabezpieczonego elementu.

Przy wytwarzaniu produktów ekologicznych do minimum powinna być ograniczona emisja zanieczyszczeń, a procesy technologiczne przebiegać w zgodzie z aspektami poszanowania środowiska naturalnego.

Podczas użytkowania dany produkt powinien wydzielać jak najmniej substancji, które mogą być szkodliwe.

Z punktu widzenia użytkownika istotne są również takie cechy, jak łagodny (nie drażniący) zapach, wodorozcieńczalność, czy brak wywoływania reakcji alergicznych.

Produkt ekologiczny, stosowany jako wykończenie powierzchni drewna użytkowego powinien być zatem bezpieczny w kontakcie ze skórą czy żywnością, wykonany z czystego surowca pochodzącego z natury, a środowisko nie może ucierpieć przy jego utylizacji.

Bardzo ważne, aby producent nie ukrywał rzeczywistego składu czy mieszanin używanych w procesie produkcji

Produkt noszący cechy wyrobu ekologicznego musi być przede wszystkim produktem wodnym.

O bezpieczeństwie dla zdrowia świadczą również takie cechy, jak hipoalergiczność.

Wielu projektantów i producentów, którzy przywiązują dużą wagę do kwestii ekologicznych pyta mnie, jakie preparaty stosować.

Otóż oferta produktów, które pomagają zmniejszyć ujemny wpływ na środowisko naturalne poprzez użycie w recepturze składników o obniżonej zawartości lotnych związków organicznych, tzw. V.O.C. 9 (ang. Volatile Organic Compound) jest bardzo szeroka.

Gama produktów V.O.C. obejmuje bejce olejne do barwienia drewna, lakiery, lakierobejce do drewna i lakiery do ręcznego wcierania w drewno.

Warte podkreślenia jest, że przy czyszczeniu powierzchni wykończonych tego typu produktami wystarczy użyć tylko wody z mydłem, a nie rozpuszczalników.

Kolejnym krokiem poczynionym w kierunku ochrony środowiska jest używanie do produkcji olejów naturalnych (np. sojowego czy lnianego), zamiast syntetycznych.

Należy również pamiętać, że wyroby do mebli drewnianych muszą charakteryzować się określonymi właściwościami, między innymi w zakresie trwałości powłoki czy odporności na działanie czynników atmosferycznych, lub zagrożenia biologicznego.

Dlatego producenci w procesie produkcji powinni zawierać kompromis i łączyć różne rozwiązania tak, aby zapewnić ekologiczność i wymagane parametry użytkowe, a także starać się o różnego typu atesty, które potwierdzają bezpieczeństwo w oddziaływaniu na zdrowie człowieka, np. certyfikat hipoalergiczny, czy normę „Bezpieczeństwa zabawek”.

Coraz więcej Polaków ma świadomość, jak ważne są kwestie środowiska i ekologii

Wybór środków bezpiecznych dla natury i zdrowia przyczynia się do tego, że w codziennych czynnościach możemy mieć wpływ na nasze otoczenie.

Decydując się na produkty impregnujące drewno, niezawierające szkodliwych dla środowiska substancji, dbamy o ekosystem i bezpieczeństwo naszych najbliższych.

Produkty ekologiczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, a każdemu z nas coraz bardziej zależy na czystości środowiska, w którym żyjemy.

Z obserwacji wynika, że przez producentów mebli najchętniej używane są produkty z gamy V.O.C.

Niska zawartość lotnych związków organicznych sprawia, że są one bezpieczniejsze dla pracowników, którzy spędzają godziny w halach produkcyjnych i są narażeni na wdychanie różnego rodzaju rozpuszczalników.

Ponadto produkty te dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, przez co spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Optymizmem napawa fakt, że rośnie świadomość ekologiczna Polaków, dlatego coraz częściej poszukują oni mebli, które są ekologiczne – przyjazne dla środowiska.

Ten trend jest ważny nie tylko dla osób, które chcą być „blisko natury”, lecz również dla alergików i rodzin z małymi dziećmi. Producenci w coraz większym stopniu wykorzystują różne rozwiązania oparte na naturalnych składnikach, nietoksycznych, niezagrażających zdrowiu i niepowodujących alergii.

Mam tu na myśli kolejny element nierozerwalnie związany z produkcja mebli, mianowicie klej. Przy łączeniu poszczególnych elementów mebli ekologicznych powinno stosować się tzw. klej biały, który nie zawiera formaldehydu (quanterium – 15), natomiast do pokrywania ich powierzchni powinno wykorzystywać się lakiery na bazie wody, lub żywice.

Ostatnimi czasy popularne staje się również odnawianie mebli, a także meble z recyklingu.

W związku z tym, zainteresowaniem producentów mebli i konsumentów cieszą się farby, lakiery, bejce, lakierobejce i oleje zawierające naturalne komponenty.

Ich producenci oferują wyroby o łagodnym zapachu, wodorozcieńczalne, wykorzystujące szlachetne woski roślinne (np. Carnauba), spełniające wymagania norm „Bezpieczeństwa zabawek” i posiadające oznaczenia, świadczące o tym, że proces produkcji jest jak najmniej uciążliwy dla środowiska.

Życie w zgodzie z naturą nie jest już dziś stylem bycia dostępnym wąskiej grupie ludzi

Żyć „ekologicznie” chce coraz więcej osób.

To właśnie im zależy na tym, aby sygnowane tym terminem produkty były stałymi elementami codzienności. Ekologia już dawno stała się ważnym słowem w biznesie.

Dotyczy to przede wszystkim przemysłu drzewnego, który oferuje produkt chyba najbardziej naturalny w ofercie branży meblarskiej.

Poszukując definicji ekologicznego aspektu mebla warto przyjrzeć się ich opisom, bowiem tym co interesuje użytkownika są najczęściej: design, cena, czas realizacji zamówienia.

Niestety rzadko przy opisach mebli pojawiają się informacje o tym, że komponenty do ich produkcji zostały dobrane zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska, a mebel powstał w zakładzie o zrównoważonej produkcji.

Dziś przyjęcie norm ekologicznych oznacza też wycofanie przestarzałych instalacji, a wprowadzenie w to miejsce nowych rozwiązań technologicznych, wyposażanie zakładów w urządzenia skuteczniej chroniące środowisko. Inwestycje ekologiczne to nie tylko nowy park maszynowy, czy nowe technologie.

Mogą to być również zmiany w organizacji i zarządzaniu, a więc także podnoszenie kwalifikacji kadry zarządzającej oraz edukacja ekologiczna i zwiększenie nakładów na prace badawcze.

Ważnym czynnikiem jest też pozyskanie certyfikatu FSC, o który między innymi zabiegają np. leśnicy, jako potwierdzenie, że prowadzone przez nich obszary leśne, gospodarowane są według zrównoważonych reguł.

O możliwość posługiwania się tym znakiem zabiegają też producenci materiałów drewnopochodnych i fabryki mebli.

Minęło jednak zbyt mało czasu, aby dziś produkt sygnowany tym znakiem był dla odbiorcy finalnego ważniejszy od innych.

Czasu potrzeba także na to, aby polityka informacyjna kształtowała świadomość klientów finalnych.

Dopóki, jeśli działanie to okaże się skuteczne, nie można będzie mówić o ekologicznych aspektach oferowanych produktów.

Autor: Przemysław Karlik