EkologiaGospodarkaPrzemysł

Stolarka drewniana wielu generacji

Współczesność stanęła pod znakiem konsumpcjonizmu. Kupujemy dużo i tyle samo wyrzucamy, zwłaszcza gdy zgromadzone rzeczy przestaną nam odpowiadać, lub stracą na jakości.

Stara szkoła uczy jednak, by inwestować mądrze, tj. raz, a dobrze.

Ważne, by dokonywać świadomych decyzji zwłaszcza podczas budowy, lub remontu domu.

Rozważne podejście np. w kwestii doboru stolarki okiennej uchroni przed koniecznością częstej wymiany okien, które będą mogły służyć nam przez długie lata.

Drewno to materiał ponadczasowy, który od wieków towarzyszy człowiekowi.

Jest niezastąpionym budulcem wielu elementów, z jakimi mamy styczność na co dzień.

Do takich należą okna wykonane z naturalnego surowca, konstrukcje gwarantujące nie tylko dopływ światła do wnętrza, lecz także poprawiające komfort termiczny i akustyczny domowników oraz estetykę przestrzeni.

Jeżeli mamy do czynienia z produktami najwyższej jakości, wytwarzanymi z tradycyjną pieczołowitością oraz z zastosowaniem innowacyjnych technologii, zyskujemy rozwiązanie, z którego będzie mogło korzystać wiele pokoleń.

Z powodu swojego wyglądu okna drewniane często są traktowane jak meble

Okna dobiera się tak, by kształtem i kolorem pasowały nie tylko do elewacji, ale i elementów wystroju wnętrz.

Okna drewniane muszą jednak (inaczej, niż meble) sprostać oddziaływaniu zmiennych warunków atmosferycznych, wilgoci czy naporowi wiatru, a zatem niezmiernie ważna jest też ich trwałość, która zależy zarówno od materiału i konstrukcji profili, z jakich okna są wykonane, jak i ich wykończenie.

Stolarka drewniana potrafi przetrwać w dobrej kondycji wiele lat.

Swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim procesowi produkcji, podczas którego brane są pod uwagę tak istotne kwestie, jak sprawdzone i kontrolowane źródła dostaw tarcicy, najwyższa jakość elementów konstrukcyjnych, równomierna i ekologiczna aplikacja lakieru, czy wyposażenie w energooszczędne pakiety szyb.

Elementy stolarki powstają z drewna klejonego ze sobą przeciwbieżnie ułożonymi słojami trójwarstwowo, a te z kolei łączone są w całość za pomocą czopów, lub mikrowczepów, połączenie uzależnione jest od zastosowania konkretnych elementów, co w efekcie daje bardzo stabilną i odporną na warunki atmosferyczne konstrukcję eliminującą efekty wypaczania i krzywienia elementów.

Okna drewniane wykonane w takiej technologii charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem izolacyjności cieplnej „k”, co oznacza że ramy okienne nie przewodzą ciepła z pomieszczenia na zewnątrz.

Standardowo profile maja grubość 68 mm.

W wersjach energooszczędnych ta wartość wzrasta do 78 mm, a nawet 92 mm.

Przy zastosowaniu 2 komorowego pakietu szybowego współczynnik przenikania ciepła spada do poziomu U=0,77W/m2K, czyli jest to już okno pasywne.

Stosowanie takich okien jest bardzo dobrą inwestycją, gdyż pozwalają one zaoszczędzić pieniądze na opłaty energii cieplnej, które stanowią znaczny procent kosztów utrzymania mieszkania, domu.

W efekcie otrzymywany jest wyrób o doskonałych parametrach, przygotowany na wieloletnią eksploatację w rozmaitych, nie zawsze sprzyjających okolicznościach.

Dzięki temu możemy być pewni ich funkcjonalności, niezawodności i cieszyć się zaletami na co dzień.

W dalszej kolejności nasuwa się pytanie z jakiego gatunku drewna wybrać materiał na okna?

Otóż tylko starannie wyselekcjonowane gatunki drewna mogą stać się budulcem najwyższej jakości okien.

Za najwłaściwszy pod względem trwałości uznawany jest zwłaszcza rodzimy dąb, kojarzony z długowiecznością, odpornością na ścieranie i wytrzymałością.

Charakteryzuje się ciekawą strukturą oraz intensywnym, brązowym wybarwieniem, w dużej ilości odcieni.

Pod wpływem światła słonecznego lekko ciemnieje, nabierając głębi. Łączy elegancję z powszechną dostępnością.

Nie odkształca się i nie ulega korozji biologicznej.

Nawet bez impregnacji jest odporny na działanie szkodników. Łatwość w obróbce oraz zdolność adaptowania się do ekstremalnych warunków klimatycznych to z kolei domena sosny, popularnego surowca na tego typu konstrukcje.

Okna o doskonałych parametrach powstają również z gatunków tropikalnych, odpornych na wilgoć i odkształcenia. Taki charakter ma chociażby meranti, nazywane mahoniem filipińskim.

Piękny odcień to jego znak rozpoznawczy. Z podobnych powodów do produkcji stolarki wybiera się też mahoń „sapele”, iroko, teak czy orzech amerykański.

Podczas użytkowania okien drewnianych na próbę czasu wystawiona jest nie tylko ich jakość, lecz także estetyka

Na szczęście idealnie łączą funkcjonalność z elegancją, przez co bardzo dobrze wpasują się w różne style architektoniczne, podkreślając klimat naszego wnętrza. Uniwersalny , a jednocześnie efektowny design pozwala zastosować stolarkę z ekomateriału zarówno w budynkach o nowoczesnym, jaki  klasycznym wyglądzie.

Zaokrąglone, subtelne kształty i neutralna kolorystyka są gwarancją dobrego stylu, świadczącego o nienagannym guście inwestorów. Ich wizualnym walorom nie są w stanie dorównać okna PVC o prozaicznym wyglądzie.

Jeśli więc zależy nam na wykreowaniu ponadczasowego efektu i życiu w zgodzie z naturą, zdajmy się na tradycyjne rozwiązanie, jakim jest stolarka z naturalnego materiału.

Okna drewniane to inwestycja na wiele lat, a nawet pokoleń. Wyposażając w nie nieruchomość, podwyższamy jej wartość, a jednocześnie nadajemy odpowiedni status swojemu życiu w domowym wnętrzu.

Okna drewniane świetnie izolują ciepło oraz dźwięki, co oznacza wpływ na poprawę warunków naszego życia.

Naturalnie porowata struktura drewna zapewnia oddychanie, a odnawialny charakter surowca czyni każdy dom ekologicznym i przyjaznym środowisku.

Współczesne projekty domów powinny być przygotowane możliwie kompleksowo, tj. uwzględniać między innymi wpływ budynku na środowisko, jego użytkowników oraz inne osoby w otoczeniu.

Ten wpływ powinien być rozpatrywany w kontekście całego życia budynku, do użytkowania i ewentualnego dostosowania, modernizacji czy przeznaczenia po latach.

Okna w budynku są kluczowym elementem wpływającym na jego użytkowanie, wygląd czy nawet trwałość.

Odpowiedzialne są za oświetlenie wnętrza budynku , ale też za jego formę, przydatność do zakładanych celów, komfort użytkowania i wreszcie zużycie energii do ogrzewania i chłodzenia.

Energooszczędność ważnym parametrem okien

Parametr energooszczędności, rozumiany jako izolacyjność cieplna jest stosunkowo łatwy do porównywania, dlatego stał się jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze okien drewnianych. W powszechnym rozumieniu ocena energooszczędności okien została sprowadzona do poziomu wskaźnika przenikalności cieplnej.

W tym rozumieniu jest też ujęta w regulacjach prawnych, nakładających na inwestorów obowiązek zachowania określonych parametrów przy wznoszeniu budynku.

Wartość współczynnika przenikania ciepła okna (U lub UW – „w” z ang. window) określa, ile ciepła będzie przedostawać się przez m2 okna przy danej różnicy temperatury (1 stopień) pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzna strona okna. Im mniej tej energii przedostaje się na drugą stronę, tym lepiej.

Można zatem przyjąć, że obecnie wartości Uw w okolicach 0,8-0,9 W/m2 x K kwalifikują okna do energooszczędnych.

Okna domów pasywnych osiągają natomiast wartości jeszcze niższe, nawet 0,6-0,7 W/m2 x K.

Warto wspomnieć, że aktualnie obowiązujące przepisy (od 1 stycznia 2017r.) wymagają, aby wszystkie okna ścienne (elewacyjne) bez względu na to z jakiego materiału są wykonane i niezależnie od wielkości, miały współczynnik przenikania ciepła Uw nie większy, niż 1,1 W/m2 x K, a okna połaciowe (dachowe) nie większy, niż 1,3 W/m2 x K.

Kolejna kluczowa data z punktu widzenia inwestorów to 1 stycznia 2021 r. od kiedy te wskaźniki będą musiały być na maksymalnym poziomie odpowiednio 0,9 W/m2 x K dla okien elewacyjnych i 1,1 W/m2 x K dla połaciowych.

Aby energooszczędne okna pozostały takie po montażu, szczególną uwagę należy zwrócić na właściwe zaprojektowanie i wykonanie tego typu prac.

Prawidłowy, tzw. ciepły montaż w warstwie ocieplenia powoduje wzrost współczynnika przenikania ciepła dla całego okna tylko o 5-10%.

Najpopularniejszy sposób osadzania w zewnętrznej warstwie muru, w zależności od sposobu wykonania, może zwiększać współczynnik przenikania ciepła od 15% do nawet 70%.

Wynika z tego, że nawet najbardziej energooszczędne okno zamontowane bez stosowania zasad prawidłowego montażu będzie miało gorszą izolację (licząc cały otwór okienny) niż przeciętne okno osadzone prawidłowo.

Drewno kojarzone jest z bezpieczeństwem, ciepłem, spokojem i integracją ze środowiskiem naturalnym

Cieszy więc fakt, że w Polsce coraz większą popularnością cieszą się okna wykonane z drewna.

Okna drewniane uważane są bowiem za bardziej solidne, zdrowsze oraz bardziej klimatyczne od okien wykonanych z PVC, lub aluminium.

Producenci prześcigają się dziś w ofercie rynkowej, proponując produkty wysokiej jakości, spełniające najważniejsze wymogi współczesności, tj. niezawodność, energooszczędność i bezpieczeństwo, a wszystko to połączone z estetycznym wykonaniem oraz przystępną ceną.

Najważniejszym jest jednak aspekt ekologiczny, o którym nie należy zapominać przy wyborze stolarki okiennej, zwłaszcza na etapie projektu budynku, lub podczas jego remontu, modernizacji.