CzłowiekEkologiaNaturaŚrodowisko

Dekoracje świąteczne w duchu ekologii

Podczas ostatniej edycji Targów Home Decor odbywających się w Poznaniu 6-9.03.2018 można było zaobserwować stoiska z drewnianymi, w pełni ekologicznymi ozdobami świątecznymi.

Co prawda okres świąt Bożego Narodzenia mamy już dawno za sobą, ale urok i czar tego okresu powrócił.

Widok ten skłonił mnie do pewnych refleksji, którymi dzielę się z czytelnikami w niniejszym artykule.

Boże Narodzenie to Święta, dla których charakterystyczna jest niepowtarzalna, rodzinna i ciepła atmosfera.

By dodatkowo podkreślić wyjątkowy klimat, typowy dla tych kilku grudniowych dni, warto udekorować wnętrza naszych domów w sposób jednoznacznie kojarzący się z zimą i Gwiazdką.

Żadne wymyślne i nowoczesne dekory nie zastąpią naturalnych ozdób wykonanych z drewna, których niewątpliwymi atutami są dostępność, przystępna cena i przede wszystkim dbałość o ekologiczny charakter wnętrz i otaczających nas przedmiotów.

Moda na styl skandynawski, będący od lat dominującym trendem przy aranżacji wnętrz, przyniosła zmianę w estetycznych gustach Polaków.

Do łask wróciło drewno, które wykorzystuje się już nie tylko jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy, ale także w charakterze materiału na pomysłowe, zdobnicze detale.

Można nimi udekorować dom i mieszkanie również w okresie poza świątecznym.

Jednakże nic tak jednoznacznie nie kojarzy się z Bożym Narodzeniem jak choinka.

Niewiele osób wyobraża sobie Gwiazdkę bez tego elementu, decydując się na świeżego iglaka, albo drzewko sztuczne.

Żaden z tych wariantów nie jest jednak obojętny dla środowiska.

Wycinka drzewostanu odbija się negatywnie na naturze, a wykonane z tworzywa sztucznego wersje są trudno biodegradowalne.

Można jednak wybrać bardziej ekologiczną alternatywę, jaką stanowi choinka z litego drewna.

Śledząc te trendy można zauważyć, że od kilku sezonów niezwykłą popularnością cieszą się bożonarodzeniowe drzewka zawieszone na ścianie.

Do ich stworzenia wykorzystuje się deski różnych długości, co pozwala ułożyć na płaszczyźnie pożądany kształt.

Wśród podobnych ozdób można też było spotkać modele wycięte z jednego kawałka drewna.

Takie choinki mogą być utrzymane w naturalnym wybarwieniu albo pomalowane wodnymi lakierami w kolorach kojarzących się z zimową aurą: białym, błękitnym, lub siwym.

Same w sobie stanowią niezwykle interesującą dekorację, zyskają jednak bardziej odświętny charakter, gdy przyozdobimy je lampkami, drewnianymi ozdobami świątecznymi, okolicznościowymi napisami czy imitacją paczek prezentowych.

Choinki mogą przybierać również bardziej przestrzenne formy.

Wśród nich znajdziemy też modele plecione z wikliny, wykonane z szyszek, materiałów tekstylnych albo wielopoziomowe półki imitujące kształtem świąteczne drzewko, na którym umieszcza się różnego rodzaju ozdoby bożonarodzeniowe.

Absolutnym hitem są jednak nieco abstrakcyjne choinki, wykonane z połączonych ze sobą deseczek przytwierdzonych do jednego statywu.

Na imitacji gałązek można ustawić nieduże świeczki, zawiesić kolorowe łańcuchy, bombki i kokardy wykonane z papieru.

Takie konstrukcje z powodzeniem zastąpią tradycyjne świerki, a dodatkowo posłużą nam przez wiele lat, ponieważ moda na tego typu kompozycje nie przemija.

Niezależnie od tego, jaką choinkę wybierzemy, konieczne będzie zaopatrzenie się w ozdoby świąteczne, służące do jej przystrojenia.

Drewniane dekory na drzewko bożonarodzeniowe to duża grupa ozdób, które podkreślają świąteczną atmosferę.

Są to jednak na tyle naturalne detale i o tak różnym typie wykończenia, że doskonale wpisują się w stylistykę niemal każdego wnętrza.

Wśród choinkowych ozdób można było zaobserwować zawieszki w kształcie gwiazdek albo płatków śniegu.

Oprócz maksymalnie naturalistycznych ozdób, spotkać można było także elementy wykonane z papieru, czy tektury.

Ciekawie wyglądały również modne girlandy, gdzie wiązanki roślin zastępują drewniane gwiazdki, surowe albo połączone z koronką lub światełkami.

W tym ostatnim przypadku warto zestawić je z pojedynczymi, wyrazistymi zawieszkami drewnianymi oraz żywą zielenią gałązek iglaków.

Jedną z możliwości jest potraktowanie ich jako ważny element większych struktur dekoracyjnych, współtworzących okazałą, naturalną, świąteczną panoramę.

Na ścianach można umieścić również niezmiennie modne napisy.

Trójwymiarowe życzenia wesołych świąt ułożone z drewnianych liter i przyklejone na pionową płaszczyznę albo naniesiona na drewnianą tablicę inskrypcja to łatwy sposób, by poczuć dobrą, pełną życzliwości energię, jaka napełni nasze serca oraz nastroi pozytywnie w tym ważnym dla nas i bliskich czasie.

Drewno jest idealnym materiałem konstrukcyjnym, z którego wykonane są rozmaite sprzęty potrzebne w domu

Przy odrobinie twórczej inwencji, zmienimy ich charakter, tworząc przy okazji ekspozycję w ekologicznym, bożonarodzeniowym duchu. W tym celu warto wykorzystać europalety, jakie pełnią w domach rolę stolików albo siedzisk. Jeśli zaścielimy je tekstyliami w gwiazdkowe motywy, a między deskami umieścimy światełka albo nieduże, drewniane ozdoby, funkcjonalnemu meblowi dodamy świątecznego ducha.

Boże narodzenie, to czas obdarowywania bliskich prezentami

W naszych domach i mieszkaniach z pewnością znajdziemy niewielkie, proste, drewniane skrzynki.

Samodzielnie je ozdabiając i personalizując, stworzymy niepowtarzalne pudełka na prezenty, których dekoracyjność podniesie estetykę wnętrza, a także z pewnością spotka się z uznaniem domowników.

Skrzynki ożywione gwiazdkowym wzorem mogą służyć również jako gadżet do przechowywania rozmaitych drobiazgów, a ustawione np. przy kominku z powodzeniem zastąpią tradycyjne kosze na drewno.

Święta, to szczególny okres dla aplikacji różnego rodzaju ekologicznych ozdób

W domach często spotyka się też dekoracyjne, lekkie, drewniane regały. Jeśli przystroimy je zielonymi gałązkami drzew iglastych, światełkami, drewnianymi oraz tekstylnymi ozdobami i ustawimy w bezpośredniej bliskości ścian ozdobionych girlandami czy drewnianymi rzeźbami stojącymi, z łatwością wykreujemy aranżację wprowadzająca świąteczną atmosferę.

Nastrój bożonarodzeniowy stworzymy również za pomocą wykonanych z naturalnego surowca detali. Na ścianach można zawiesić obrazki ze świątecznymi motywami w drewnianych ramkach.

Wolne miejsca na stole i podłodze warto zagospodarować, ustawiając rzeźby oraz klimatyczne lampiony.

Te ostatnie rozświetlimy za pomocą aromatycznych świec, rozsiewających wokół przyjemny, sosnowy zapach, albo wykorzystując w tym celu łańcuchy wykonane z kolorowego papieru.

Takie dekory powinny stanowić trzon świątecznych aranżacji. Warto pamiętać, że noc wigilijna jest jedną z najdłuższych w całym roku.

Gdy szybko robi się ciemno, podświetlone drewniane domki oraz ażurowe kompozycje bożonarodzeniowe ustawione na parapecie, czy kominkowym gzymsie wykreują przytulną, świąteczną atmosferę, sprzyjającą świętowaniu w gronie najbliższych osób.

Oglądając wystawę nie sposób też było zapomnieć o Świętach Wielkanocnych.

Koguty, kury, zające, baranki, jajka, pisanki oraz inne figurki wykonane z drewna nie pozwoliły oderwać od siebie oczu i tworzyły niezapomniany klimat dla tego okresu.

Wszechobecną modę na nawiązywanie do natury i przyrody zaobserwować można w każdej dziedzinie życia. Okazuje się, że piękno surowców naturalnych jest również  inspiracją dla projektantów wszelkiego typu ozdób, w tym różnego rodzaju ozdób świątecznych.

Wykorzystując urok drewna, jego niepowtarzalną klasę oraz szlachetny charakter, projektanci prześcigają się w pomysłach, które w nowatorski sposób łączą tradycję z nowoczesnością.

Drewno to materiał bardzo ciepły, uniwersalny i łatwy w obróbce, dlatego inspiruje do tworzenia indywidualnych, spersonalizowanych projektów.

Przez wzgląd na swój niezwykle oryginalny design, ozdoby wykonane z drewna i innych materiałów naturalnych, dają wiele możliwości stylizacyjnych, które wykorzystać można od święta i na co dzień.

# # #

irme.pl

Autor: przem