EkologiaGospodarkaPrzemysłŚrodowisko

Dom ekologiczny – dom inteligentny

Dom inteligentny

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie ekologicznym, inteligentnym budownictwem.

Mieszkanie, dom ze zintegrowanym systemem, pozwalającym w prosty sposób koordynować i sterować poszczególnymi instalacjami – od klimatyzacji oraz ogrzewania, przez automatyczne zarządzanie pracą okien i rolet, aż po oświetlenie, to rzeczywistość, która idzie w parze z uwarunkowaniami ekologicznymi.

Śledząc trendy we współczesnym budownictwie ekologicznym, nie da się nie zauważyć, że niepodzielnie panują dwie mody, mianowicie na budynki energooszczędne oraz wprowadzenie do wnętrz najnowocześniejszych technologii, służących wygodzie użytkowników i zapewniających ich życie w zgodzie z naturą.

Oba te nurty łączy w sobie inteligentne budownictwo, zapewniające kontrolę nad wszystkimi systemami w domu oraz wykorzystanie potencjału posiadanych urządzeń w pełni, dla maksymalnego zoptymalizowania kosztów związanych z eksploatacją nieruchomości.

Budynek inteligentny a systemy zarządzania

Chcąc stworzyć inteligentny budynek, należy zacząć od wybrania najlepszego systemu zarządzającego.

Interfejs umożliwiający sterowanie automatyką powinien być intuicyjny, prosty w obsłudze.

Musi dać się też łatwo dostosować do charakteru budynku, by użytkownik mógł sprawnie zarządzać poszczególnymi rozwiązaniami niezależnie od liczby kondygnacji i pomieszczeń w domu.

Dużym ułatwieniem jest bezprzewodowa kontrola za pomocą urządzeń elektronicznych, tabletu, smartfona, czy smartfatcha, umożliwiająca stały nadzór nad nieruchomością.

Coraz więcej firm na rynku oferuje kompleksowe rozwiązania.

Są to jednak producenci działający w jednym sektorze, np. oświetleniowym, automatyki bramowej, czy jedynie w sferze grzewczej. Warto więc wybrać kompleksowy system zarządzający, kompatybilny z różnymi produktami oraz markami.

Da to znacznie większą swobodę i lepiej spełni wymagania dotyczące bezpieczeństwa, zachowania komfortu termicznego, czy funkcjonującego oświetlenia, niż system dedykowany rozwiązaniom tylko jednej firmy.

Ważny jest również zakres systemu zarządzającego.

Dobrze, jeśli za jego pomocą będziemy w stanie poprawić izolacyjność okien (co w konsekwencji przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie), bezpieczeństwo (zainstalowanie kamer), a także szybko wykreować klimat służący odpoczynkowi i wyciszeniu domowników. Interfejs można zintegrować z bazą bezpieczeństwa, która stanowi tańszą alternatywę dla monitoringu.

Wystarczy połączyć ją z czujnikami ruchu, albo otwarcia okna czy drzwi, by system włączył alarm, gdy wykryje próbę sforsowania stolarki przez nieproszonego gościa.

Dzięki wbudowanej baterii, centrala bezpieczeństwa przygotowana jest do długiej pracy nawet bez podłączenia jej do gniazdka elektrycznego.

Za pośrednictwem bazy sygnał alarmujący może zostać przesłany do telefonu czy innego urządzenia, za pomocą którego domownik zostanie powiadomiony o zagrożeniu, a także jednym kliknięciem będzie w stanie wysłać taką informację innej osobie.

Co ważne, alarm można włączyć dla całego budynku, albo tylko dla określonej strefy, w innej poruszając się zupełnie swobodnie.

System zarządzający powinien dawać pełną swobodę w sterowaniu oknami, roletami oraz markizami dachowymi

Jest to ważne, by zachować komfort termiczny w budynku, a jednocześnie maksymalnie ograniczyć straty cieplne.

Wielu wiodących na rynku producentów okien i rolet zajmuje się produkcją zasilanych solarnie oraz elektrycznie modeli, w tym wersji połaciowych, również do płaskich dachów, kotar dekoracyjnych i zewnętrznych, czy markiz dachowych.

Za pomocą jednego urządzenia można zarządzać otwieraniem i zamykaniem przeszkleń, zapewniając dopływ świeżego powietrza w całym domu, albo w wybranych pomieszczeniach.

Ponadto udaje się ustawić możliwość ich automatycznego zamykania po określonym czasie, np. po kwadransie.

Jednym przyciskiem jesteśmy w stanie od razu przymknąć wszystkie otwarte okna, jest to przydatna funkcja np. rano, gdy spieszymy się do pracy i nie jesteśmy w stanie szybko skontrolować, które skrzydła wymagają dopilnowania, system robi to za nas.

Automatyzacja sterowana jest w stanie również zadbać o nasz komfort termiczny.

Wykonując domowe czynności można jednym kliknięciem zasłonić rolety wewnętrzne, zapewniając przyjemny cień i ochłodę.

Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach usytuowanych przy południowej ścianie, narażonych na nadmierne nasłonecznienie i wysokie temperatury, zwłaszcza w okresie letnim.

Z kolei automatyczne zasunięcie zewnętrznych osłon, np. podczas wietrznej pogody, czy dużego mrozu, poprawia izolacyjność termiczną budynku, ograniczając straty ciepła i zmniejszając tym samym rachunki za ogrzewanie. Rolety można zasunąć automatycznie jednocześnie w całym domu, warto robić to np. na noc.

Nie tylko ograniczymy tym samym dopływ rozpraszających bodźców zewnętrznych (np. dźwięki ruchliwej ulicy, światła latarni), które mogą zakłócać spokojny sen, ale też ograniczyć zagrożenie włamaniem.

Według policyjnych statystyk, blisko 70% włamywaczy dostaje się do budynku właśnie przez okno.

Największą wszak zaletą automatycznego sterowania oknami i roletami jest fakt, że można nimi zarządzać niezależnie, zarówno wszystkimi jednocześnie, jak i pojedynczymi czy znajdującymi się w poszczególnych strefach.

W zależności od pory roku i dnia, da się dowolnie zarządzać czasem otwierania i zamykania skrzydeł oraz podnoszenia i opuszczania rolet.

Wyjeżdżając na wakacje możemy ustawić taki scenariusz działania systemu, by osłony podnosiły się i zasuwały, sprawiając pozory, że domownicy są nadal w budynku.

Podniesie to bezpieczeństwo domostwa, odstraszając potencjalnych włamywaczy.

Komfort wszystkich użytkowników najważniejszy

Panująca w budynku temperatura ma kluczowe znaczenie dla komfortu wszystkich użytkowników.

Jest to jednocześnie sprawa bardzo indywidualna i niejednokrotnie żyjący pod jednym dachem domownicy mają różne pod tym względem upodobania.

System automatycznego sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją to inteligentne rozwiązanie, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów z korzyścią dla mieszkańców.

Przede wszystkim umożliwia szybkie zaprogramowanie optymalnej temperatury w budynku, a także zapamiętanie ulubionych ustawień użytkowników.

Możliwe jest również ogrzewanie strefowe, zimą w części dziennej można ustawić wyższą temperaturę, niż np. w spiżarni.

Wiele urządzeń wyposażonych jest w tygodniowy timer, dzięki któremu nie trzeba ustawiać codziennie kolejnych parametrów grzewczych.

Przydatna też jest funkcja wakacyjna, pozwalająca utrzymać ciepłotę niezbędną do zapobieżenia całkowitego wychłodzenia budynku, jednocześnie włączając intensywniejsze grzanie w dniu powrotu domowników.

Jest to o tyle łatwiejsze, że większość systemów posiada dedykowane aplikacje, pozwalające sterować nimi zdalnie z poziomu urządzenia mobilnego.

Podobnie można wykorzystać zamontowana w domu klimatyzację. Systemy Multi Split umożliwiają sterowanie jednocześnie kilkoma jednostkami wewnętrznymi.

Większość takich urządzeń wyposażonych jest w zaawansowane technologie, między innymi jonizację powietrza, automatyczne czyszczenie filtra, licznik zużycia energii elektrycznej, programatory tygodniowe czy funkcję „Poza domem”, dzięki którym ich użytkowanie staje się jeszcze bardziej komfortowe i co ważne ekonomiczne.

Oświetlenie to niezbędny element każdego domu

Rozplanowując wygląd sieci, kierujemy się przede wszystkim pobudkami praktycznymi, żarówki powinny doświetlać wszystkie najważniejsze strefy, pozwalając o zmroku przygotować posiłki, czytać książki, uczyć się itp.

Na drugi plan schodzi estetyczna rola iluminacji, chociaż ostatnimi czasy da się zauważyć wyraźny zwrot w stronę modnych, dekoracyjnych lamp wiszących i stojących, jakie wybieramy z coraz większą pieczołowitością.

W budynku inteligentnym często łączy się zaawansowane rozwiązania technologiczne z niebanalnym wzornictwem, czego rezultatem jest możliwość kreowania niepowtarzalnych efektów świetlnych, wpływających zarówno na prezencję otoczenia jak i nasze samopoczucie.

Niezależnie od zastosowanych rozwiązań, czy będą to tradycyjne świetlówki, paski ledowe, czy lampki nastrojowe, można zintegrować w jednym systemie zarządzanie oświetleniem bez względu na to, czy usytuowane są one w naszym lokum, czy na zewnątrz.

Nowoczesna iluminacja instalowana w domu inteligentnym ułatwia sterowanie natężeniem i barwą emitowanego przez nią światła, a także zmianę kolorów czy nawet synchronizację gry blasku z muzyką.

Indywidualne scenariusze pozwolą ekonomicznie sterować oświetleniem, by osiągnąć jak największe oszczędności energii elektrycznej, jednocześnie zapewniając wszystkim domownikom komfort podczas wykonywania codziennych czynności, niezależnie od tego czym się aktualnie zajmują.

Dom inteligentny umożliwia zarządzanie za pomocą jednego interfejsu, również innymi systemami, między innymi monitoringiem, telewizją, zużyciem i temperaturą wody pod prysznicem, bramami wjazdowymi, czy działaniem zraszaczy ogrodowych.

Pomimo, iż systemy dla budynku inteligentnego nie należą do najtańszych, a ich integracja zajmuje zwykle kilka tygodni, efekt finalny w pełni wynagradza te niedogodności.

Natomiast ogromna zaletą systemu domu inteligentnego jest to, że nie ma potrzeby wydawania dodatkowych pieniędzy na kilometry okablowania oraz kosztowne interfejsy w wielu miejscach domu, gdyż systemy działają bezprzewodowo, a sterowanie jest zdalne i automatyczne z zaprogramowanego panelu.

Dzięki zintegrowanemu systemowi, możemy zatem polepszyć działanie poszczególnych instalacji w domu, zarówno tych standardowych, tradycyjnych, jak i nowoczesnych, proekologicznych.

Domy inteligentne są przyjazne dla środowiska, posiadają bowiem wdrożone rozwiązania ekologiczne na wysokim poziomie.

Na koniec warto wspomnieć, że urządzenia systemów inteligentnych powinny być uwzględnione już na etapie projektowania domu, a ich montażem powinny zająć się firmy specjalistyczne, których na naszym rynku nie brakuje i które to firmy dysponują różnymi rodzajami systemów, zgodnych ze standardami europejskimi i światowymi.