EkologiaGospodarkaPrzemysłŚrodowisko

Elektromobilność zintegrowana w mieście

Bardzo wiele mówi się i pisze o rozwoju elektromobilności w Polsce

Tematami wiodącymi, które zdominowały dyskusję w tym obszarze są, transport miejski kołowy i szynowy – czyli autobusy i tramwaje, transport indywidualny – czyli samochód osobowy, skuter, rower elektryczny, w końcu transport zbiorowy – czyli kolej.

W ramach rozwoju elektromobilności zapominamy o jednym bardzo ważnym czynniku ekologicznym w sektorze komunalnym, mianowicie pojazdach, maszynach i urządzeniach zasilanych silnikami elektrycznymi.

Mało kto zdaje sobie sprawę z bardzo wymiernego, szkodliwego oddziaływania na środowisko pojazdów komunalnych o napędzie spalinowym.

Każdego dnia na ulice polskich miast i gmin, wyjeżdża mnóstwo śmieciarek, zamiatarek, czyszczarek, a w okresie zimowym np. pługopiaskarek.

Do tego dochodzą maszyny kompaktowe, odpowiedzialne za całoroczne utrzymanie terenów użyteczności publicznej, chodników, alejek, czy parków.

A więc maszyny, bez których dziś trudno wyobrazić sobie utrzymanie w czystości ulic, placów, parkingów, czy lotnisk.

Są obecne praktycznie wszędzie, można je spotkać podczas zakupów w centrum handlowym, w czasie spaceru w parku, w halach dworcowych, a także na ścieżkach rowerowych oraz drogach, przy których prowadzone są prace budowlane.

Niestety one też emitują do atmosfery znaczne ilości spalin i generują hałas.

Każdy samorząd zobowiązany jest do utrzymania czystości na terenach, które mu podlegają.

Trzeba zamiatać, sprzątać, odśnieżać, kosić a także myć. Na rynku jest bardzo duży wybór urządzeń sprzątających.

Są zarówno przeznaczone do czyszczenia ulic wielkie zamiatarki zabudowane na podwoziach samochodów ciężarowych, jak i małe urządzenia, bardzo kompaktowe, bez trudu mieszczące się na chodniku.

Do niedawna do czyszczenia ulic i chodników często używano wyposażonych w odpowiedni osprzęt ciągników rolniczych, ale w myśl przepisów unijnych nie powinny być one stosowane w terenach miejskich.

Poza tym ciągniki są ciężkie, a w dodatku produkują nadmierne ilości spalin oraz generują hałas przekraczający obowiązujące normy.

Stąd też jedyną sensowna alternatywą stają się małe maszyny kompaktowe, które nie tylko pozbawione są wad ciągników, ale wykonują wiele innych czynności związanych z zamiataniem, czy odśnieżaniem.

W ten sposób maszynę można wykorzystywać przez cały rok, a to oczywiście przynosi wymierne korzyści ekonomiczne.

Z punktu widzenia ekologii i ochrony środowiska najistotniejszym czynnikiem jest jednak to, że maszyny te napędzane są elektrycznie.

Walory nawet najbardziej okazałych budynków, parków czy osiedli mieszkaniowych mogą przyćmić zanieczyszczone chodniki i ulice.

Wśród nieczystości pojawiających się w tego typu miejscach najczęściej spotkać można: liście, pyły, piasek lub drobne odpady komunalne.

Główną przyczyną nagromadzenia tego typu zanieczyszczeń są warunki atmosferyczne oraz sami użytkownicy. Dlaczego usunięcie ich jest tak ważne?

Po pierwsze chcemy, by całe otoczenie, w którym się poruszmy było przyjazne, a więc zadbane i bezpieczne.

A po drugie i najważniejsze, aby powietrze którym oddychamy było czyste.

W dużych ośrodkach miejskich jedną z największych trudności jest utrzymanie w czystości wąskich i ciasnych zaułków. Te miejsca są często trudno dostępne, do których nie wjadą duże maszyny, a właśnie tutaj gromadzi się najwięcej nieczystości.

Kolejnym bardzo zaśmieconym miejscem są strefy wolne od ruchu samochodowego.

Ze względu na duży ruch pieszych można w tych miejscach napotkać dużo śmieci i innych odpadów. Natomiast ich zmorą jest zalegająca guma do żucia, a w zasadzie to co z niej zostało po konsumpcji.

Poza tym strefy dużego zabrudzenia, to podziemne parkingi, które także z powodu ograniczonej wysokości są niedostępne dla dużych maszyn.

W tych miejscach możliwe jest stosowanie tylko maszyn, których wymiary i właściwości są odpowiednio dobrane.

Trawiaste skwery i parki wymagają regularnego koszenia, drzewa przycinania, a czasami i podlewania.

Drogi, chodniki, alejki bieżącego odśnieżania i posypywania w zimie.

Ręczne sposoby wykonywania tych prac wymagają zaangażowania dużej liczby osób, a więc są kosztowne i nieefektywne.

Poza tym zamiatanie ręczne wznieca duże ilości kurzu, co w wielu sytuacjach może być uciążliwe dla otoczenia, a jednocześnie powoduje zabrudzenia pozostałej infrastruktury.

Najlepszym sposobem do walki z tym problemem są właśnie maszyny kompaktowe napędzane silnikami elektrycznymi.

Firmy komunalne, lub osoby zarządzające czystością miast powinny wybierać urządzenia najlepiej dostosowane do specyfiki danych terenów miejskiej i co ważne, zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy, być przyjazne dla środowiska i bezemisyjne.

Ekologiczne maszyny kompaktowe to więc bardzo dobry wybór dla  firm komunalnych, władz miast lub gmin, właścicieli centrów logistycznych lub innych terenów wymagających profesjonalnego sprzątania w zgodzie z naturą.

Pierwsza w Polsce elektryczna zamiatarka chodnikowa.

Udział w ostatnich Targach POL-EKO-SYSTEM skłonił mnie do pewnych refleksji związanych z rozwojem rynku elektromobilności w branży komunalnej.

Otóż na jednym ze stoisk zauważyłem maszynę, na której widniał napis:

PIERWSZA W POLSCE ELEKTRYCZNA ZAMIATARKA CHODNIKOWA

Ów napis zainspirował mnie do tego, aby zainteresować się propozycją firmy wystawiającej ten sprzęt.

Okazało się, że jest to zamiatarka, która zasilana jest w 100% elektrycznie.

Z punktu widzenia ekologii i ochrony środowiska oferta przednia, bowiem między innymi pozwala do zera ograniczyć emisję spalin do atmosfery.

Urządzenie to posiada również stację do ładowania akumulatorów, a uzupełnienie energii zabiera około 8 godzin i pozwala na tyle samo czasu ciągłej pracy.

Przy obecnych cenach energii dzienny koszt eksploatacji wynosi około 10 zł.

To około 15-krotnie mniej, niż w przypadku zamiatarki klasycznej, nie mówiąc już o dodatkowych kosztach związanych z obsługą jednostki spalinowej (przeglądy, wymiana filtrów, czy oleju) – tłumaczył w rozmowie ze mną Janusz Malanowicz, prezes firmy Eco-Clean.

Można było się także dowiedzieć, że pierwsza tego typu zamiatarka elektryczna trafiła do Opola.

To pierwsza taka maszyna z napędem bezemisyjnym, jaka pracuje w Polsce.

Została zakupiona przez opolski Remondis, odpowiedzialny za utrzymanie czystości w tym rejonie.

Zamiatarka elektryczna nie zanieczyszcza powietrza i pracuje ciszej. Dzięki temu jest przyjazna dla otoczenia i lepiej postrzegana przez jej mieszkańców, mówiła w jednym z wywiadów Marta Sikora z Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu.

Wydaje się zatem, że śladem Opola powinny iść inne miasta w Polsce inwestując w pojazdy napędzane elektrycznie.

Nie należy bowiem zapominać, że obecnie pracujący sprzęt o napędzie spalinowym jest dużym zagrożeniem dla jakości powietrza, którym oddychamy, emitując do atmosfery znaczne ilości spalin i hałas.

Zatem istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost zainteresowania branży komunalnej pojazdami ekologicznymi poruszającymi się w mieście, powinien być sprzęt o napędzie elektrycznym.

Kompaktowy pojazd elektryczny, to alternatywa dla tradycyjnych pojazdów z napędem spalinowym, które poruszają się po zatłoczonych centrach miast.

Pomijam fakt, że koszty utrzymania takiej maszyny w porównaniu do pojazdów z napędem spalinowym są zdecydowanie niższe.

Listę korzyści można uzupełnić o komfort ładowania przy użyciu jednego gniazdka, czy chociażby prowadzenia zdrowego trybu życia, i ochronę środowiska naturalnego. 

Przy wyborze alternatywnego sprzętu komunalnego nie bez znaczenia jest aspekt ekologiczny pojazdów elektrycznych.

Dzięki napędowi elektrycznemu zarówno zamiatarka elektryczna o wielu funkcjach, jak i inne pojazdy elektryczne są ekologiczne, ciche i nie emitują spalin oraz hałasu, czyli pracują w zgodzie z naturą. 

Nie należy zatem zapominać, że elektromobilność to nie tylko transport, lecz wszelki sprzęt i pojazdy o napędzie elektrycznym.

Autor: Przemysław Karlik