
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w roku 1995 przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Z tej okazji organizowane są liczne wydarzenia literackie, kiermasze książek i spotkania autorskie.
Jednak w tym roku, kiedy z powodu epidemii znosić musimy ograniczenia i skutki przymusowej izolacji, książki nabierają szczególnego znaczenia w naszym życiu. Nie tylko dlatego, że mamy więcej czasu na czytanie, ale także dlatego, że dobra literatura wzmacnia więzy między ludźmi, otwiera umysły i pobudza kreatywność. Wydaje się, że czas ten sprzyja wyjątkowo lekturze – dla własnej przyjemności, ale także wspólnemu czytaniu z bliskimi, na przykład z dziećmi i w ten sposób promowaniu idei czytania przez całe życie.
Dzieląc się pasją do czytania i płynącą z niego wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności. Hasłem tegorocznych obchodów jest: „Czytając, nigdy nie będziesz sam”.
UNESCO zachęca, byśmy w Światowym Dniu Książki podzielili się swoimi przemyśleniami na temat czytania i miłości do książek, publikując własne przemyślenia, a także przydatne informacje.
Obchodzony w tym roku po raz 25 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędziem dialogu.
Dzień proklamowany został w roku 1995 podczas 28 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO.
Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.





