EkologiaKlimatŚrodowisko

Powstał sztuczny stek z dwutlenku węgla, który imituje smak i konsystencję mięsa

Firma Air Protein z siedzibą w Kalifornii opracowała alternatywę dla mięsa o nazwie Air Meat, która jest wytwarzana przy użyciu drobnoustrojów, które zamieniają recyklingowany dwutlenek węgla w białko.

Opisywany przez Air Protein jako „mięso jutra”, Air Meat został zaprojektowany w celu odtworzenia smaku i tekstury prawdziwych produktów mięsnych, takich jak stek.

„Naszą wizją jest zbudowanie pierwszej firmy mięsnej o ujemnym bilansie węglowym”

Podczas gdy wołowina generuje 70 kilogramów emisji gazów cieplarnianych na każdy wyprodukowany kilogram, powodując jednocześnie powszechne wylesianie, Lisa Dyson, założycielka Air Protein, twierdzi, że produkcja białka emituje znacznie mniej dwutlenku węgla i nie wymaga ziemi ani zwierząt.

„Przyglądamy się analizie od kołyski do bramy, przed spożyciem produktu”, powiedziała Dyson.

„Na tej podstawie naszą wizją jest zbudowanie pierwszej firmy mięsnej, która nie emituje dwutlenku węgla”.

Air Protein jest jedną z wielu firm, w tym Solar Foods z siedzibą w Finlandii, które wytwarzają substytuty mięsa i nabiału z wychwyconych emisji w celu złagodzenia wpływu rolnictwa na klimat.

Jednak proces Air Protein wykorzystuje #CO2 wychwytywany z fabryk, a nie z atmosfery.

Air Meat to substytut mięsa, który ma taką samą konsystencję i smak jak mięso zwierzęce

W przyszłości firma planuje wykorzystywać jednostki bezpośredniego wychwytywania powietrza do usuwania CO2 bezpośrednio z powietrza.

Ale niezależnie od tego, skąd pochodzi, węgiel zawarty w steku ostatecznie wraca do atmosfery po zjedzeniu, ponieważ konsument wydycha go jako dwutlenek węgla w procesie oddychania.

Oznacza to, że alternatywa dla mięsa Air Protein nie zmniejsza bezpośrednio stężenia #CO2 w atmosferze.

Zamiast tego Dyson twierdzi, że jego potencjał klimatyczny polega na unikaniu emisji i wykorzystywania zasobów gdzie indziej.

„Niesamowitą rzeczą w naszym procesie jest to, że można go zlokalizować praktycznie w dowolnym miejscu na świecie, bez konieczności posiadania ziemi uprawnej”, powiedziała.

Proces fermentacji naśladuje produkcję jogurtu

Air Meat został opracowany przy użyciu badań nad przekształcaniem dwutlenku węgla w żywność do podróży kosmicznych, które zostały przeprowadzone przez NASA w latach 60 XX wieku.

Okazało się, że niektóre drobnoustroje mogą przekształcać dwutlenek węgla uwalniany przez astronautów w białko w połączeniu z wodą i energią.

Air Protein wykorzystuje ten sam proces w swoim zakładzie produkcyjnym, w którym drobnoustroje są hodowane w bioreaktorach zasilanych energią słoneczną i wiatrową, wodorem i tlenem oraz wychwyconymi emisjami przemysłowymi.

Białko jest następnie oczyszczane i suszone, w wyniku czego powstaje „mąka napakowana białkiem” o nazwie Air Protein. Firma porównuje ten proces do fermentacji jogurtu, sera czy piwa.

„Elementy powietrza są ubijane razem z kulturami, aby wyprodukować białko – proces podobny do tego, jak robi się jogurt i ser” – Dyson.

„Pomyśl o białku serwatkowym, produkcie fermentacji – wytwarzamy podobnie bogatą w białko mąkę, jednak zamiast używać mleka jako wkładu, naszymi wkładami są powietrze, woda i energia odnawialna”.

„Zawiera więcej białka na kilogram niż jakiekolwiek inne źródło mięsa”

Po utworzeniu białka powietrza do mieszanki dodawane są składniki i aromaty, które sprawiają, że smakuje jak tradycyjna wołowina, chociaż przepis można również dostosować tak, aby przypominał kurczaka, wieprzowinę lub owoce morza.

Według Dysona stworzenie alternatywy, która spodoba się także osobom jedzącym mięso, jest głównym wyzwaniem w zachęcaniu do masowej adopcji. Firma pracuje obecnie nad sposobem upodobnienia swoich opcji do tradycyjnych mięs na półkach supermarketów.

Obejmuje to eksperymentowanie z różnymi olejami i składnikami odżywczymi w celu zmiany smaku i aromatu.

„W Air Protein mamy misję przyspieszenia przejścia świata na mięso przyjazne dla klimatu i lasów deszczowych, a misja ta wymaga od nas wytwarzania produktów, które uwielbiają mięsożercy” – wyjaśniła.

„Z tego powodu koncentrujemy się na dostarczaniu smaku, konsystencji i wartości odżywczych, które sprawią, że wybór przyjazny dla środowiska będzie łatwym wyborem”.

Dyson twierdzi, że powstałe alternatywne mięso ma dodatkowe korzyści zdrowotne w porównaniu z mięsem zwierzęcym.

„Substancja nie zawiera soi, hormonów, pestycydów, herbicydów ani organizmów modyfikowanych genetycznie”, powiedziała. „Zawiera więcej białka na kilogram niż jakiekolwiek inne źródło mięsa i jest bogata w witaminy, minerały i aminokwasy”.

Emisje rolnictwa wzrosną o 80 procent.

Firma macierzysta Air Protein, Kiverdi, posiada ponad 50 patentów przyznanych lub oczekujących na swoją technologię i obecnie pracuje nad zwiększeniem produkcji białka na bazie powietrza, aby produkt stał się dostępny na rynku.

Rozwój Air Meat następuje wraz ze wzrostem spożycia mięsa.

Rolnictwo i leśnictwo odpowiadają za około 24 procent światowych emisji gazów cieplarnianych i przewiduje się, że do r. 2050 wzrosną one o 80 procent, w miarę wzrostu zapotrzebowania na mięso i nabiał.

Tymczasem w raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu z sierpnia r. 2021 stwierdzono, że chociaż dwutlenek węgla jest najważniejszym czynnikiem przyczyniającym się do globalnego ocieplenia wywołanego przez człowieka, metan jest kolejnym pod względem znaczenia.

Krowy i inne przeżuwacze są największym pojedynczym źródłem metanu, odpowiadając za około jedną czwartą emisji.

Ze względu na rosnące obawy o środowisko związane z masową hodowlą zwierząt i jej wpływem na planetę, coraz więcej firm ściga się w celu opracowania alternatyw dla mięsa.

Startup technologii spożywczej Aleph Farms opracował hodowany w laboratorium stek z komórek krowich, podczas gdy Novameat stworzył stek wydrukowany w 3D z białek roślinnych.


irme.pl

Źródło: dezeen.com