NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Naukowcy ostrzegają: lasy górskie na całym świecie umierają na poziomie 50 proc. rocznie, zagrażając różnorodności biologicznej

Lasy górskie, wcześniej nietknięte przez urbanizację i industrializację, służą jako naturalne siedliska dla wielu gatunków zwierząt, od małych ssaków po drapieżniki o dużych zębach, a nawet owady zapylające.

Jednak ekspansja szkodliwych dla środowiska osad i działań ludzkich doprowadziła do kaskady wycofywania się lasów, co zaobserwowano w ostatnich latach.

Globalna utrata lasów górskich jest oczywistym, ale nieuchronnym zjawiskiem we współczesnych czasach, wywołanym przez różne czynniki naturalne i antropogeniczne.

W nowym badaniu międzynarodowy zespół naukowców skupił się na zagrożeniach związanych z działalnością człowieka dla tych cudów natury, twierdząc, że szybko rośnie utrata lasów na obszarach górskich na całym świecie.

W badaniu wskazano leśnictwo rolnicze, przeciwpożarowe i komercyjne jako główne przyczyny utraty lasów górskich.

Zjawisko to dotyczyło głównie tropikalnych lasów górskich, a nawet zagrażało krytycznym obszarom bioróżnorodności.

Dzięki temu naukowcy biorący udział w badaniu zachowują znaczenie środków do życia i dobrostanu ludzi w kontekście rozwoju lasów, przy jednoczesnym zachowaniu ochrony środowiska.

Utrata lasu górskiego

W badaniu opublikowanym 17 marca br. w czasopiśmie One Earth  zespół badawczy z Southern University of Science and Technology w Chinach; Uniwersytet Mae Jo w Tajlandii; Uniwersytet w Leeds w Wielkiej Brytanii; i inne instytucje doszły do ​​​​wniosku, że lasy górskie w wielu regionach Ziemi przechodzą dramatyczne zmiany z powodu zmian klimatycznych i presji antropogenicznych.

Globalna analiza utraty lasów górskich przeprowadzona przez zespół wskazuje na przyspieszenie niszczenia lub niszczenia drzew na początku XXI wieku w tempie 50% rocznie w latach 2001–2009–2010–2018 lub równowartość 5,2 miliona hektarów lasów górskich traconych rocznie.

Dane, oprócz tego, że są liczbami, budzą coraz większe obawy, ponieważ wiele dotkniętych obszarów górskich to obszary o dużej różnorodności biologicznej.

Śledzenie zmian w lasach górskich

Aby ustalić takie ustalenia, zespół badawczy śledził pewne zmiany w lasach górskich każdego roku od 2001 do 2018, określając ilościowo zarówno straty, jak i przyrosty górskich gruntów leśnych pod względem zadrzewienia oraz szacując tempo, w jakim zachodzą zmiany, podsumował Phys.org.

Następnie zespół powiązał różne wysokości, a także różne typy lasów górskich, takie jak: borealne, umiarkowane i tropikalne.

Następnie zbadali środowiskowe reperkusje utraty lasów na różnorodność biologiczną.

Przyczyny utraty lasów

W badaniu odnotowano znaczne straty w Azji, Afryce, Europie, Ameryce Południowej i Australii, z wyjątkiem Ameryki Północnej i Oceanii.

Odnotowane przyczyny całkowitej utraty lasów przypisuje się 42% wyrębowi, 29% pożarom, 15% uprawom przenoszącym się lub tnącym i palącym, a 10% stałemu lub tymczasowemu rolnictwu.

Jednak znaczenie lub stopień tych czynników różnią się w zależności od regionu.

Według organizacji Global Forest Watch w roku 2010 na świecie było 3,92 gigahektara zadrzewień, co stanowiło ponad 30% jego powierzchni lądowej.

Jednak od roku 2021 stracił 25,3 miliona hektarów zadrzewienia.

Jednym z najbardziej dotkniętych obszarów są lasy deszczowe Amazonii w Ameryce Południowej.


Opracowanie: irme.pl