NaturaPrzemysłŚrodowisko

Badania mówią, że zanieczyszczenie powietrza wpływa negatywnie na zapylanie kwiatów kwitnących nocą

Wiesiołek pospolity. Foto: pixabay.com

Zanieczyszczenie powietrza może maskować charakterystyczny aromat niektórych kwiatów kwitnących w nocy i stwarzać ryzyko zapylenia.

Zanieczyszczenie powietrza

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Science, kiedy aromat bladego wiesiołka wchodzi w kontakt z określonymi substancjami zanieczyszczającymi znajdującymi się w nocnym powietrzu, najważniejsze cząsteczki zapachowe ulegają zniszczeniu.

W rezultacie ćmy i inne zapylacze nocne mogą mieć trudności z wykryciem aromatu i dotarciem do kwiatu.

Jeff Riffell, biolog z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i jego współpracownicy przeanalizowali ćmy jastrzębie, które wykorzystują czułki do wykrywania aromatu kwiatów z odległości ponad kilometra.

Kiedy ćmy dotrą do obszaru porośniętego dzikimi kwiatami, ćmy machają skrzydłami tak szybko, że wiszą w powietrzu i wysysają nektar, przez co mylone są z kolibrami.

Jednym z ich ulubionych jest delikatny wiesiołek dwuletni, upiorny biały kwiat, który kwitnie nocą.

Zespół badawczy zebrał kwiaty na polu we wschodnim Waszyngtonie, aby spróbować ich aromatu. W laboratorium naukowcy zidentyfikowali poszczególne cząsteczki tworzące bukiet.

Zanieczyszczenia mogą jednak zakłócać ten niezwykły zmysł węchu.

Naukowcy odkryli, że poszczególne cząsteczki zapachowe, które są atrakcyjne dla ćmy, ulegają degradacji w obecności NO3, silnej substancji zanieczyszczającej wytwarzanej przez pojazdy, węgiel i inne emisje przemysłowe.

NO3 gromadzi się w atmosferze w nocy, ponieważ jest usuwany przez światło słoneczne.

W badaniach laboratoryjnych dwa gatunki ćmy, sfinks białolistny i ćma jastrzębia tytoniowego, nie doleciały do ​​zapachu pierwiosnka po wystawieniu na działanie NO3 powszechnie spotykanego nocą w miastach.

Kiedy badacze wrócili na teren i poddali działaniu NO3 aromatu zarówno prawdziwych, jak i wydzielających zapach sztucznych kwiatów, liczba odwiedzin dzikich ćmy spadła o prawie 70%.

„Zaskakujące było, że pozornie subtelna zmiana stężenia tylko dwóch związków – z ponad 20 – wystarczyła, aby wyeliminować atrakcyjność kwiatu” – mówi Riffell.

Zmiany w społeczności roślinnej

Naukowcy zauważyli, że kwiaty kwitną tylko raz w ciągu nocy, a bez zapylaczy mogą nastąpić ogromne zmiany w zbiorowisku roślin.

Aby przetestować odkrycia w naturze, ekolog Jeremy Chan, obecnie pracujący na Uniwersytecie Federico II w Neapolu we Włoszech, zasadził pole prawdziwych i imitowanych pierwiosnków.

280 km na wschód od Seattle. Niektóre podróbki emitowały pierwiosnek wyprodukowany w laboratorium.

Inne emitowały zarówno aromat, jak i związki, które reagują z powietrzem, tworząc rodniki azotanowe. Kamery liczyły, ile razy ćmy odwiedzały eksperymentalne pąki.

Ćmy zazwyczaj odwiedzały prawdziwe i syntetyczne kwiaty, które dwa do trzech razy w ciągu nocy wydzielały nieskazitelny aromat pierwiosnka. Zespół odkrył, że imitacje kwiatów o zanieczyszczonym zapachu odwiedzano średnio rzadziej niż raz w nocy.

Badanie jest „pierwszym w tej dziedzinie” i ma na celu zbadanie wpływu nocnych zanieczyszczeń na zapylacze. Eksperci stwierdzili, że wyniki badań były zarówno ekscytujące, jak i niepokojące.

Jose Fuentes, naukowiec zajmujący się atmosferą w Penn State, powiedział, że naukowcy muszą zbadać, w jaki sposób obserwowane zachowanie owadów może wpływać na żerowanie.

Jeśli w miarę wzrostu zanieczyszczenia powietrza w niektórych miejscach owady będą coraz bardziej zdezorientowane, „będzie to miało wpływ na zapylanie, produkcję roślinną i zdrowie rodzimych gatunków roślin” – dodał.

Opracowanie: irme.pl