Klimat

Fale planetarne wpływają na ziemską stratosferę, prowadząc do ekstremalnych efektów ocieplenia i ochłodzenia [BADANIE]

Fale planetarne wpływają na dynamikę atmosfery ziemskiej, zakłócając naszą stratosferę. Jest to zgodne z nowym badaniem, które sugeruje, że fale i powodowane przez nie zakłócenia prowadzą do ekstremalnych efektów ocieplenia i ochłodzenia w różnych częściach świata. Są to naturalne zjawiska związane z obrotem naszej planety, atmosferą i oceanem.

Nawet przed wspomnianymi badaniami naukowcy od dawna myśleli, że fala planetarna lub „fala Rossby’ego” to długa fala i system pogodowy przepływający przez atmosferę. Teraz naukowcy ustalili, że te długości fal mogą generować wspomniane zakłócenia, powodując zmiany temperatury w regionie arktycznym i na średnich szerokościach geograficznych na całym świecie.

Co to jest fala Rossby’ego?

Fale Rossby’ego to naturalny proces zachodzący w płynach wirujących. Jak informuje National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) w ziemskiej atmosferze i oceanie te fale planetarne powstają w wyniku obrotu naszej planety .

Fale te mają różne kształty i rozmiary. Jednak ich ogólny rozmiar jest ogromny, rozciąga się poziomo na całym świecie z odległością setek kilometrów w kierunku zachodnim, dodaje NOAA. Ich gigantyczne rozmiary mogą zmienić warunki klimatyczne Ziemi.

Na przykład oceaniczne fale Rossby’ego mogą przyczyniać się do powodzi przybrzeżnych i przypływów w niektórych częściach świata, wraz ze złożonymi skutkami podnoszenia się poziomu mórz, przypływów królewskich i zjawiska pogodowego El Nino. Tymczasem atmosferyczne fale Rossby’ego służą jako wsparcie w przenoszeniu ciepła z regionów tropikalnych w kierunku lodowatych regionów polarnych. Proces ten ma na celu przywrócenie równowagi w atmosferze, stwierdza agencja rządowa USA.

Zmiana dynamiki atmosfery

W artykule naukowym opublikowanym w czasopiśmie Atmospheric Chemistry and Physics w kwietniu r. 2023 naukowcy zbadali względny udział fal planetarnych w cyrkulacji atmosferycznej poprzez modelowanie numeryczne. Korzystając z ogólnego modelu cyrkulacji, zespół naukowy skupił się na środkowej i górnej atmosferze, aby zbadać wpływ fal Rossby’ego na globalną cyrkulację atmosferyczną; czynniki obejmują wiatr strefowy, szczątkową cyrkulację południkową i temperaturę.

Badania przeprowadzili fizycy z Uniwersytetu w Petersburgu, a konkretnie naukowcy z Laboratorium Badawczego Warstwy Ozonowej i Górnej Atmosfery.

Podobnie jak przypływy oceaniczne, fale planetarne istnieją również w atmosferze, jak wspomniano wcześniej, ale są niewidoczne dla gołego ludzkiego oka. Występują w określonym okresie dziennie, ale kilka razy przez okres do 30 dni, donosi Phys.org.

Ekstremalne zdarzenia pogodowe

Podczas gdy fale planetarne i ich wpływ na globalną cyrkulację atmosferyczną są uważane za zwyczajne, wielopłaszczyznowe skutki zmian klimatu i globalnego ocieplenia, w odniesieniu do tych niewidzialnych długości fal, mogą jeszcze bardziej zintensyfikować ekstremalne zjawiska pogodowe.

Eksperci twierdzą, że fale Rossby’ego mogą prowadzić do stagnacji systemów pogodowych na rzecz ekstremalnych zdarzeń, takich jak susze i fale upałów, czytamy w witrynie internetowej Copernicus. Ta koncepcja jest oczywista, ponieważ zmieniające temperaturę skutki fal planetarnych, wspomniane w nowym badaniu, są ważnymi czynnikami dla różnych zjawisk pogodowych.


Opracowanie: irme.pl